Zaznacz stronę
mom-running-3

Biegacz na asfalcie

running-shoe

Buty do biegania Asics

Zakup butów do biegania to nie lada wyzwanie. Zakup samych butów jest prosty, ale buty do biegania, nie mają tylko być dobrane do rozmiaru twojej stopy, muszą do niej idealnie pasować. Generalnie zakup butów do biegania, bez ich przymierzania, należy sobie odpuścić. Najlepsze wyjście, to kupić je w sklepie stacjonarnym. Natomiast jeżeli chcemy zaoszczędzić warto je przymierzyć w jakimś sklepie, a kupić w internecie. Chyba, że skorzystamy z oferty sklepu internetowego z bardzo przyjazną polityką zwrotów. Ale niestety takie dość ciężko znaleźć.
Podczas przymierzania należy zwrócić uwagę na kilka z pozoru z nieistotnych, a w rzeczywistości bardzo ważnych rzeczy. Zakupu tego rodzaju butów najlepiej dokonywać wieczorem. Na pewno wiele osób zastanawia się dlaczego. Właśnie dlatego, że pod koniec dnia stopa jest bardziej ukrwiona niż z rana. Podczas treningów nie będzie taka jak z rana, tylko dobrze ukrwiona, czyli bardziej spuchnięta. Co do samego rozmiaru, jest wielka różnica między zakupem normalnych butów, a tych do biegania. Nie mogą być za duże, ponieważ zmniejsza do komfort i zwiększa ryzyko kontuzji, a te jak wiadomo są niebezpieczne i raczej nie pożądane. Buty do biegania powinny również nie za małe. Nie można liczyć na to, że się rozchodzą czy rozciągną. Ten rodzaj obuwia musi pasować idealnie od razu. Są również trzy rodzaje stóp: stopa supinująca, stopa pronująca oraz stopa neutralna.
W przypadku stóp supinujących ciężar przenoszony jest bardziej na zewnętrzną część stopy. Zjawisko stopy pronującej jest zjawiskiem odwrotnym od wcześniej wymienionego. I dotyczy o wiele większej ilości ludzi. W tym wypadku ciężar przenoszony jest głownie na wewnętrzną część stopy. Bardzo często, ale nie zawsze ten rodzaj stopy powiązany jest z wadą budowy stopy jaką jest płaskostopie. Oczywiście w przypadku stopy neutralnej ciężar rozkładany jest równomiernie. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest szeroki wybór modeli butów. Każdy bez względu na rozmiar noszonego obuwia oraz rodzaj stopy powinien nie mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem idealnie pasującego mu obuwia biegowego.
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju podeszwy do podłoża na którym będziemy trenować najczęściej. Jeżeli mieszkamy w mieście i będziemy trenować biegając po chodnikach i różnorakich ścieżkach to powinniśmy kupić buty dostosowane do treningów na twardych nawierzchniach. Natomiast jeżeli naszą preferencją jest bieganie po lasach, na łonie natury to warto zdecydować się na buty do treningów na nieutwardzonych podłożach. Oczywiście to nie jest tak, że nie można trenować na nawierzchni innej od przeznaczenia, ale jest to niekomfortowe.

Jeżeli planujemy biegać na różnych nawierzchniach to warto pójść na kompromis i kupić buty do biegania o uniwersalnej podeszwie. Takie buty nie jest łatwo znaleźć i trzeba naprawdę się postarać by znaleźć model idealny dla nas. Wybór marki obuwia również nie jest prosty. Tu jedynie ograniczają nas koszty. Dla jednego buty za 120 zł będą idealne, a dla kogoś innego takie za 500 zł nie będą wystarczające.

 

Źródło: http://www.dobiegania.pl/buty-do-biegania-meskie-asics-c-115_118.html