Zaznacz stronę

Konsolidacja kredytów to ciekawy sposób w szczególności na wyjście z kłopotów finansowych. W jaki sposób? Kredyt konsolidacyjny polega na tym, iż kredytobiorca, który w konkretnym momencie spłaca wiele kredytów, ma szansę otrzymania takiego kredytu, z którego pomocą będzie regulował wcześniejsze kredyty. Ten produkt finansowy został pomyślany przede wszystkim dla osób, które mają większe trudności z poprawnymi spłatami pożyczek pieniężnych, nawet wobec kilku banków. Kredyty konsolidacyjne pomagają więc wydostać się ze spirali kredytowej i pozwolić przywrócić stabilność domowemu budżetowi.

W obrębie pożyczki konsolidacyjnej interesanci mogą liczyć w szczególności na sprzyjający okres spłaty. W taki sposób comiesięczne raty uprzednich kredytów będą zamienione w jedną stałą ratę, która jest mniejsza, niż suma rat wcześniejszych. Przy niższej racie jak i wydłużonym czasie uregulowania zobowiązania, interesanci mają więc większe szanse na regularną spłatę zadłużenia. W przypadku konsolidacji jedna rata wysyłana jest do wybranego banku, w którym otworzony został kredyt konsolidacyjny. Pożyczkobiorca nie frapuje się już regulowaniem poprzednich kredytów, ponieważ to bank po uzyskaniu raty zajmuje się przekazaniem odpowiedniej części pożyczki dla odpowiedniej instytucji. Ciężar regulowania poprzednich długów jest więc zdjęty z pożyczkobiorcy.

Czy jednakowoż konsolidacja kredytów to naprawdę znakomita metoda ze względu na koszty? Okazuje się, iż nie do końca. Dłuższy termin spłaty powoduje naliczeniem większych odsetek, które wędrują do banku. W końcowym rozrachunku pożyczkobiorcy spłacający kredyt konsolidacyjny ponoszą niestety wyższe koszta. Poza tym istnieje kilka kolejnych kruczków, na które w momencie konsolidacji trzeba zwrócić uwagę. W pierwszym rzędzie jest to prowizja, która do najmniejszych nie należy. Ewentualnie bank może zechcieć od interesanta kolejne zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia.

Nastawiając się więc na konsolidację kredytów trzeba policzyć wszystkie powiązane z tym opłaty. Być może dodatkowe opłaty związane z następnym kredytem okażą się mniejsze, niż konsolidacja. Trzeba prócz tego przejrzeć ranking kredytów konsolidacyjnych przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek ofertę banku.

Wybór oferty w tym przypadku jest najistotniejszy. Warto przejrzeć internetowe serwisy finansowe i wyszukać porównanie najkorzystniejszych ofert. Posługując się nim możemy natrafić na dobre kredyty konsolidacyjne. Dobrze jest także spojrzeć na aspekty umowy oraz różnej maści koszty kredytu. Uzyskując takie informacje mamy pewność, że wybrany przez nas kredyt konsolidacyjny jest najtańszy.