Zaznacz stronę

W teraźniejszych czasach jak wiadomo wszyscy prowadzą konta osobiste. Są to jedne z trzech rodzajów depozytów w bankach, z jakich jak wiadomo korzysta przeważnie każdy.

Rachunki osobiste da się podzielić na parę rozmaitych gatunków, z jakich najpowszechniejszy jest nade wszystko ROR, czyli konto oszczędnościowo-rozliczeniowe. Mianowicie prezentuje się ono w ten sposób, że umożliwia gromadzenie pieniędzy i jednocześnie funkcjonuje jako specyficzny wariant lokaty, czyli w przypadku dużej sumy umieszczonej na rachunku, naliczany jest co miesiąc ustalony procent, jaki w formie ekstra pieniędzy dodawany jest do całości zdeponowanych przez nas funduszy.

Kolejnym rodzajem depozytu bankowego są naturalnie lokaty terminowe. W tej sytuacji umowa podpisywana jest na określony czas i tak samo, jak w przypadku wyżej wymienionych ofert bankowych, także dotyczy gromadzenia pieniędzy w banku. W tym jednakowoż przypadku bank zobowiązany jest wypłacić zgromadzony kapitał wraz z naliczonymi odsetkami na koniec czasu trwania lokaty. Zagłębiając się w szczegóły, lokaty można by podzielić dodatkowo na odnawialne i nieodnawialne. W tym pierwszym wariancie po skończeniu się lokaty jest ona automatycznie ponawiana i nie następuje wypłata oszczędności dla klienta.

Niemniej jednak to konta oszczędnościowe stanowią sprawdzone rozwiązanie na odłożenie pokaźnych pieniędzy. Czasami bowiem bywa tak, iż pragniemy zbierać jakieś oszczędności, które potem chcemy spożytkować na jakiś cel. Nie zawsze wrzucanie do skarbonki się udaje, ponieważ możemy ciągle z niej podbierać jakieś grosze na bieżące wydatki. Rachunek oszczędnościowy pozwala jednak na gromadzenie oszczędności z dużą stopą procentową. Klienci mają wówczas sposobność dostępu do oszczędności w wybranym momencie, naturalnie bez utraty odsetek.

Niestety ostatnio naliczanie odsetek na ROR-ach stało się mniej sprzyjające dla zwykłych zjadaczy chleba. W większości największych banków, które funkcjonują od dziesięcioleci, naliczane są okresowe opłaty, które nie dla każdego są atrakcyjne. Stąd też za prowadzenie rachunku w ważniejszych bankach potrzeba nieraz zapłacić nawet i kilkanaście złotych. Stąd też polecanym sposobem okazują się być konta w bankowości przez Internet, za których prowadzenie nie są naliczane żadne opłaty.