Zaznacz stronę

Poza tradycyjnym rozumieniem lokat na rynku dostępna jest cała gama lokat rzeczowych. Lecz czym one tak naprawdę są? Otóż jest to bardzo proste. Lokaty rzeczowe są to inwestycje w nieruchomości, kolekcje, dzieła sztuki czy metale szlachetne takie jak złoto czy srebro. Nie jest to tradycyjny sposób lokaty pieniężnej – kiedy to deponujemy określoną kwotę w banku. W przypadku lokat rzeczowych, fizycznie posiadamy rzeczowe zabezpieczenie naszych pieniędzy, które daje szansę na osiągnięcie zysków.

W przypadku zakupu nieruchomości możemy oczywiście liczyć na czynsz z jej wynajmu jednak dodatkowym zyskiem może być wzrost wartości nieruchomości. By inwestować w nieruchomości konieczna jest jednak niezbędna wiedza i często przydatna jest pomoc wyspecjalizowanych osób. Lokaty na rynku sztuki związane są najczęściej z zakupem obrazów, grafik czy rzeźb. Tego typu rozwiązanie preferowane jest przez wielbicieli sztuki i pieniądze mają być, nie tylko przechowywane w bezpiecznej formie, ale również dawać przyjemność estetyczną z możliwości podziwiania obrazów czy rzeźb.

Lokaty rzeczowe to również inwestowanie w metale szlachetne, ostatnio bardzo popularne w naszym kraju. Kupno sztabki złota czy srebra jest pod względem historycznym, bardzo dobrym rozwiązaniem, pozwalającym na zatrzymanie spadku wartości pieniądza. Coraz więcej osób interesuje się, jednak dodatkową możliwością lokaty kapitału w metale szlachetne, jaką daje numizmatyka. Zakup monet kolekcjonerskich wiązać się może, nie tylko z zabezpieczeniem gotówki i potencjalnym wzrostem wartości kruszcu, ale również ze względu na ograniczoną ilość egzemplarzy monety mogą być idealną alternatywą wobec tradycyjnej lokaty. W ten sposób, tworzone są właśnie wartościowe kolekcje, które mogą być bardzo zyskowne.

Nie chodzi tu jedynie o kolekcje dzieł sztuki czy monet. Równie dobrze spisywać mogą się kolekcje znaczków pocztowych, banknotów, autografów czy nawet rękopisów. Tylko od nas zależy, jaki rodzaj lokaty rzeczowej wybierzemy. Podstawową wartością nie będzie, jednak wysoka płynność i możliwość realizowania szybkich zysków. Lokaty rzeczowe często wymagają wielu lat podczas, których często musimy dodatkowo inwestować pieniądze i przeznaczać je na utrzymanie zbiorów. Jednak w długim terminie, lokaty rzeczowe bardzo często osiągają kilkunastoprocentowe stopy zwrotu, które pozwalają na cieszenie się z zysków na bardzo wysokim poziomie. W takiej sytuacji nie liczą się finanse krótkoterminowe a najistotniejsze są długoterminowe zyski estetyczne i finansowe.

Budowanie lokaty rzeczowej bez znajomości rynku jest jednak ryzykownym zajęciem. Podstawowym warunkiem tworzenia takiej kolekcji lub kupna nieruchomości powinno być samokształcenie lub korzystanie z usług fachowców. Dzięki temu, jesteśmy w stanie uniknąć zbędnych kosztów oraz zmniejszyć ilość pomyłek. To wszystko jest nam w stanie zagwarantować, że lokaty rzeczowe będą dla nas dobrym rozwiązaniem. Nie pozostaje nam więc nic innego, niż wybór najciekawszej lokaty kapitału i rozpoczęcie własnej edukacji. Przy niewielkim wsparciu doradców.