Zaznacz stronę

Te osoby, które przez ostatnie lata miały okazję znacznie bardziej wnikliwe niż reszta Polaków przyglądać się rozwojowi naszego rynku mieszkaniowego oraz budowlanego, dostrzegają na pewno jak ogromnie dużą pozycję na nim zbudowały sobie przedsiębiorstwa deweloperskie. Jest to zauważalne szczególnie wtedy, gdy porównamy obecną sytuację z rzeczywistością jaka miała miejsce kilkadziesiąt lat temu w PRL, a także na samym początku lat 90-tych XX wieku.

 

Znaczenie na rynku nieruchomości w naszym kraju miały głównie różnego rodzaju spółdzielnie mieszkaniowe oraz instytucje pod zwierzchnictwem rządu, jak choćby państwowe biuro projektów. Nie było praktycznie żadnej prywatnej działalności gospodarczej, a tym bardziej deweloperskiej. Działalność firm deweloperskich nie ogranicza się jedynie do wykupienia odpowiedniej działki budowlanej pod inwestycję i na zaprojektowaniu wielkiego apartamentowca. Oprócz tego do jej zadań należy w późniejszym czasie również zarządzanie tymi nieruchomościami, sprzedaż lokali i mieszkań oraz ich wynajem. Inwestycja z punktu widzenia dewelopera niezwykle szybko potrafi się zwrócić, dzięki czemu praktycznie cały czas buduje on nowe bloki i pomnaża zyski z czynszów i ze sprzedaży lokum.

Głównie w naszej stolicy najlepiej można się przekonać o tym, jak wielki procent udziałów w rynku mieszkaniowym i usługowym mają w swoich rękach takie firmy. Zaskakujące, nawet dla ekspertów w branży budowlanej, jest przede wszystkim to, w jak dynamicznym tempie powstają od zera nowe wieżowce mieszkaniowe i usługowe w Warszawie, a także to jaki posiadają one rozmach, architekturę oraz standard. To ile powstaje nowych apartamentów oraz biurowców w tej blisko dwumilionowej metropolii, jest nie do osiągniecia w jakimkolwiek innym mieście Polski.

8510089265_6f0a92194c_c

źródło: http://grupa3d.pl/

Co jest główną tego przyczyną według ekspertów? Przede wszystkim tym co najbardziej wyróżnia rynek warszawski od na przykład wrocławskiego, krakowskiego lub śląskiego, jest fakt, że Warszawa szczyci się zdecydowanie najlepszą z nich wszystkich renomą oraz marką zarówno w naszym kraju jak i na świecie. Nie do pominięcia jest też to, że miasto z syrenką w herbie produkuje blisko jedną piątą całego polskiego PKB. Inne ośrodki takie jak na choćby drugi co do wielkości Kraków, nie mają na tyle potencjału ludzkiego oraz przemysłowego, aby mogły konkurować z Warszawą pod tym względem. Świadczy o tym choćby to, że o wiele popularniejsze jest w wyszukiwarkach internetowych hasło “warszawa apartamenty” niż podobne “apartamenty Kraków sprzedaż”. Korzystne i optymistycznie wypadają dla stolicy również prognozy demograficzne. Zwiastują one przede wszystkim, że jako jedno z niewielu miast w Polsce może ona liczyć w najbliższym okresie na znaczny wzrost swojej liczby mieszkańców, zwiększający w nim jeszcze bardziej popyt na nowe inwestycje mieszkaniowe oraz usługowe.

Jeśli chodzi o mieszkania i lokale biurowe, to pod względem liczby metrów kwadratowych nowych powierzchni niekwestionowanym liderem również jest Warszawa.. Inwestycje firm takich jak między innymi grupa3d lub Echo investment, skupiają się w przeróżnych częściach miasta, jednak w największym stopniu zabudowywane są dzielnice: Bemowo, Wilanów, Praga, Wola oraz naturalnie samo Śródmieście.