Zaznacz stronę

Specyficznym rodzajem depozytu są zaś lokaty bankowe, na które środki pieniężne się powierza, ale te ulegają zamrożeniu i da się je wyłożyć dopiero po ustalonym pierw czasie, razem z odsetkami oczywiście.

Tak jak w kwestii kont bankowych, grupują się one na parę typów, wśród których możemy wypisać lokaty denominowane, czyli prowadzone w walucie obcej, lokaty negocjowane, czyli pozwalające na pertraktowanie z bankiem o oprocentowanie i pozostałe aspekty w umowie, lokaty progresywne, w których wysokość oprocentowania wzrasta wspólnie z upływem czasu, lokaty terminowe, czyli prowadzone przez dany czas, lokaty rentierskie, w jakich odsetki są bezzwłocznie wypłacane, a nie kapitalizowane, lokaty strukturyzowane, czyli mające przymioty funduszy inwestycyjnych, a także multum pozostałych.

Co tytułujemy depozytem bankowym? A no taką inwestycję, która bazuje na powierzeniu konkretnego funduszu bankowi, za co ten wypłaci odsetki, zależne od wytycznych umowy. Najsłynniejszym zeń są zaś konta bankowe, będące rejestrem bieżącego stanu należności między klientem i obiektem bankowym, w zakresie których środki są gromadzone, ale w całości dyspozycyjne, co umożliwia przeprowadzanie rozliczeń i pozostałych działań finansowych. Do ich typów wliczamy z kolei konta osobiste, które są przeznaczone do robienia codziennych rozliczeń, rachunki pomocnicze, które mają zbliżone doń zadanie, ale umożliwiają zrealizowanie tego w bankach ich nieotwierających, konta oszczędnościowe, które wyróżniają się lepszym procentem, ale które wykorzystuje się do oszczędzania, a nie do wyżej przytoczonych, rachunki walutowe, które umożliwiają gromadzenie funduszu w walucie zagranicznej, i mnóstwo innych jak chociażby konta bankowe.

Jak zatem widzimy, depozyty bankowe są nader różne, toż każdy może znaleźć dla siebie ten najatrakcyjniejszy. Należy niemniej pamiętać, że pomimo zapewnienia im protekcji przez BFG, który wypłaca rekompensaty w sytuacji bankructwa banków, koniecznym jest też adekwatne rozeznanie poszczególnych propozycji i wytypowanie z nich takiej, która jest doskonała. Reasumując, zanim rozpoczniemy współdziałanie z jakimkolwiek ośrodkiem bankowym, zweryfikujmy, czy ma on pozytywną renomę pośród klienteli, czy ma szeroki zakres ofert i czy plasują one wysokie miejsca w zestawieniach internetowych, czy jest weń świadczone fachowe doradztwo, czy jego strona www jest klarowna i czy można za jej pomocą otwierać depozyty, oraz generalnie, czy mamy do czynienia z prawdziwym profesjonalistą, dla którego zadowolenie klienta to najistotniejszy cel.