Zaznacz stronę

Fotografia rejestruje ważne momenty z naszego życia już od wieków. Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy się narodziła, wiadomo jednak, iż dla jej rozwoju ważne były lata dwudzieste XIX wieku. Początkowo aparaty były pokaźnych rozmiarów, ciężko było je gdziekolwiek przenosić. Zdjęcia również nie wyróżniały się zbyt dużą jakością, wręcz przeciwnie, były bardzo niewyraźne. Z czasem ostrość zdjęć uległa znacznej poprawie. Od czarno białych, poprzez sepie, aż po kolorowe arcydzieła.

Szczególnym rodzajem fotografii jest fotografia ślubna. Od kiedy tylko na większą skalę zaczęto rozpowszechniać aparaty i robienie zdjęć, fotografowie rozpoczęli swoją działalność na rynku ślubnym. Spoglądając wstecz, oglądając zdjęcia ślubne naszych dziadków, pradziadków, czy innych starszych członków naszej rodziny, mamy okazję przekonać się jak wielką przepaść dzielą dawne fotografie od tych dzisiejszych. Największe wrażenie robią zdjęcia przedwojenne, bądź z okresu wojennego. Pokazują realia tamtego życia- życia w obliczu, bądź cieniu wojny. Pomimo takich niespokojnych czasów, ludzie nie rezygnowali z brania ślubu w sposób tradycyjny. Często nawet odbiegali nieco od rzeczywistości, urządzając wystawne przyjęcia weselne.

fotografia ślubnaW tamtych czasach zdjęcia ślubne były przede wszystkim pozowane, gdyż nie było takiej  możliwości jak dziś, aby wziąć aparat do ręki, biegać z nim z jednego miejsca w drugie i  wychwytywać ciekawe momenty. Wtedy trzeba było postawić aparat w jednym miejscu, naprzeciw niego ustawić Parę Młodą oraz gości i zrobić zdjęcie, które poprzedzał bardzo długi czas naświetlania aparatu, aby złapać odpowiednią ostrość obrazu. Dzisiaj jest to praktycznie nie do pomyślenia, że tak właśnie mogło wyglądać robienie zdjęć, które teraz jest dziecinnie proste. Wystarczy nacisnąć spust migawki i mamy zdjęcie. Możemy tę czynność powtarzać w nieskończoność, dopóki nie wyczerpiemy wolnego miejsca na karcie pamięci.

Dawniej nie było też łatwo, jeśli chodzi o dobór tła do zdjęć, a jak wiemy doskonale, stanowi ono istotną kwestię na każdej fotografii. Bez dobrego tła, nie będzie dobrego zdjęcia. Kiedyś tło stanowiły grube kotary, czy plakaty pod zdjęcia, które nawet do dzisiaj są często używane, na przykład do fotografii portretowej na zdjęciach szkolnych. Teraz za tło możemy obrać wszystko. Możemy je nawet wygenerować elektronicznie i pod każdy obrazek podłożyć inne.

Kiedyś nie było tylu możliwości robienia zdjęć na ślubie, co obecnie. Same aparaty nie były na tyle dobrze wyposażone, aby mogły spełniać tyle funkcji, co współczesne urządzenia. Miały jedną podstawową funkcję, czyli po prostu funkcję zrobienia zdjęcia. Z biegiem czasu ulegały one stopniowym ulepszeniom, jakimi były funkcje zmiany ostrości obrazu, wyboru czasu naświetlania, zmiany trybów fotografowania.

Postęp w dziedzinie fotografii ślubnej stał się ogromny, z resztą prawie jak w każdej dziedzinie z technologią związanej. Nie wiadomo jednak, czy jest jeszcze coś, co można ulepszyć. Dawniej wydawało się to nieco prostsze, gdyż było szersze pole do popisu. Teraz, aby wymyślić coś innowacyjnego, trzeba mieć zmysł wynalazcy, prawie takiego, który wymyślił aparat. To czym różni się dawna fotografia ślubna od dzisiejszej, to również pasja fotografa. Kiedyś fotografia ślubna była tylko pracą, dzisiaj na przykład dla tego fotografa – www.slawekstelmach.com – fotografia ślubna jest sensem życia. Jeśli Tarnów jest miejscem organizacji naszego ślubu, to powinniśmy rozważyć usługi właśnie Pana Sławka.