Zaznacz stronę

Bezrobocie w Polsce to wciąż poważny problem, z którym od lat nie mogą sobie poradzić politycy. Trudności w znalezieniu pracy mają zarówno młodzi ludzie zaraz po ukończeniu szkoły lub studiów, jaki i osoby starsze po 50-tym roku życia. W znalezieniu pracy pomagać mają liczne programy rządowe aktywizujące zawodowo najbardziej zagrożone bezrobociem grupy wiekowe, jednak ich skuteczność budzi wiele wątpliwości. Oferty pracy w Polsce nadal nie spełniają w pełni potrzeb rynku pracowników, którzy w poszukiwaniu lepszych możliwości rozwoju i perspektyw na wyższą pensję wolą emigrować do Europy Zachodniej. Bezrobotnym osobom nie mogącym specjalnie liczyć na wsparcie urzędów pracy, nie pozostaje nic innego jak samodzielne poszukiwanie ofert pracy. Poszukiwania te często nie ograniczają się do bezpośredniej okolicy zamieszkania osoby bezrobotnej, ale dotyczą nawet terenu całego kraju. Za pracą, zwłaszcza młode osoby gotowe są przeprowadzić się w najdalsze zakątki Polski. Poszukiwanie ofert pracy przynosi najwięcej efektów, jeśli jest systematyczne. Najwięcej ogłoszeń znaleźć można oczywiście w Internecie. Przykładem strony internetowej zawierającej najwięcej ofert jest portal pracy, który na bieżąco aktualizuje oferty pracodawców z całego kraju, a czasami również z zagranicy. Profesjonalne portale oprócz bazy ofert oferują często dodatkowe i niezwykle przydatne dla kandydatów informacje, takie jak wzory aplikacji, porównywarki zarobków czy porady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej.

control-427510_640

Baza takiej wiedzy jest przygotowywana przez specjalistów z dziedziny zarządzania personelem i zasobami ludzkimi. Warto zaznajomić się z informacjami zawartymi na takich portalach, aby uniknąć popełnienia elementarnych błędów podczas procesu rekrutacyjnego i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Konkurencja na tym rynku jest ogromna, gdyż ludzie wciąż podnoszą swoje kwalifikacje, uczestniczą w szkoleniach, kończą dodatkowe kierunki studiów lub uczą się wielu języków obcych. Tylko wytrwałe przeglądanie ofert, wysyłanie dużej ilości aplikacji oraz znajomość zasad panujących obecnie podczas procesu rekrutacji daje szansę na znalezienie upragnionej pracy.

Ogłoszenia pracy są również umieszczane w lokalnej prasie, o czym nie wolno zapominać i na bieżąco śledzić kolumny dotyczące pracy. Ciekawym pomysłem na nawiązanie kontaktu z potencjalnym pracodawcą może być również wizyta na targach pracy, które są organizowane cyklicznie w niemal wszystkich większych miastach w Polsce. Tam nie tylko znaleźć można aktualne oferty lokalnych firm, ale stanąć oko w oko z pracownikami danej firmy, poznać jej profil, dowiedzieć się czym się zajmuje, jaką ma pozycję na rynku. To świetna okazja, aby bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielem firmy, który być może udzieli wskazówek odnośnie szans i możliwości otrzymania etatu w danym przedsiębiorstwie. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne w urzędach pracy powinny się również zainteresować ofertami stażu, gdyż jest to również szansa na znalezienie pracodawcy.

 

źródło: http://www.hrbiznes.pl