Zaznacz stronę

Kredyty hipoteczne to z całą pewnością najczęściej wybierane metody finansowania kupna różnego typu nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest typowym kredytem przydzielanym przez bank najczęściej na bardzo długi okres. Zalicza się go do najpopularniejszych kredytów długoterminowych. Zapewne wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup domu albo mieszkania za własne środki. Kredyt hipoteczny to najczęściej idealne i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne są bardzo często zabezpieczane przez hipotekę, stąd właśnie ich określenie. Z uwagi na fakt, że kredyty tego rodzaju opiewają na stosunkowo duże kwoty pieniężne, wiarygodność kredytobiorcy jest zazwyczaj bardzo dokładnie sprawdzana, a wszystkie procedury są zwykle czasochłonne. Kredyty na nieruchomości udzielane są zwykle na bardzo długi czas, niemniej najkrótszy czas, na jaki możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny to pięć lat.

Kredyty hipoteczne można podzielić na kilka rodzajów. Zwykle dzieli się je ze względu na walutę kredytu. Wskazać można kredyt hipoteczny w złotówkach, zaciągany w rodzimej walucie, a także walutowy, przydzielany w walucie obcej (lub do niej denominowany). W tej sytuacji zobowiązanie jest przeliczane na obcą walutę, zaś oprocentowanie zależy od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. W tym przypadku zatem należy brać pod uwagę kurs walutowy, który bezpośrednio będzie wpływać na wysokość spłacanych przez nas rat kredytu – o czym więcej na www.finansowy-poradnik.info.pl.

Starając się o kredyt hipoteczny musimy wiedzieć o tym, że pieniądze mogą zostać przeznaczone na jeden konkretny cel, związany oczywiście z nabyciem nieruchomości. Bez wątpienia w przypadku kredytów hipotecznych niezwykle duże znaczenie ma nasza historia kredytowa. W zależności od banku do oceny zdolności kredytowej stosowane bywają różne algorytmy.

Okazuje się często, iż w kilku bankach ta sama osoba może mieć inną zdolność kredytową. Poszukując właściwego kredytu dla siebie, trzeba więc zapoznać się z różnymi propozycjami, które przygotowują dla nas banki. Ponadto dobrze korzystać z różnorakich dofinansowań, które zapewniane są np. przez państwo na kupno pierwszego mieszkania. Tego rodzaju pomoc rządowa niekiedy okazuje się bardzo korzystna.

Fajnym rozwiązaniem jest wykorzystanie serwisów ekonomicznych. Można tam odnaleźć praktyczne informacje o pożyczkach hipotecznych. Chodzi m.in. o takie rzeczy jak: RRSO, prowizje czy warunki umowy. Nade wszystko sprawdzając tego rodzaju portale można dowiedzieć się ile zapłacimy za kredyt mieszkaniowy. Większość informacje zazwyczaj są publikowane w zestawieniach.