Zaznacz stronę

Gra na instrumentach muzycznych to wspaniała forma aktywności dla osób w każdym wieku. Dzieci mogą rozwijać swój kunszt muzyczny. Młodzież na różnego rodzaju eventach może zaprezentować swoje umiejętności rówieśnikom, a dorośli – mogą po prostu odpocząć po stresującym dniu w pracy.

Wybór spośród licznych instrumentów nie należy do najprostszych. W sklepach muzycznych są dostępne: pianino, kontrabas, trąbka, wiolonczela, gitara, skrzypce.. Skupmy się na tych dwóch ostatnich. Na czym gra się o wiele łatwiej? Który z nich jest bardziej przystępny dla przeciętnego Kowalskiego?

Gitara jest o wiele bardziej popularnym instrumentem niż skrzypce dzięki czemu starszy kolega może udzielić nam lekcji w niższej cenie niż w szkołach muzycznych. W większych miastach lekcje gry na gitarze odbywają się również w domach kultury bądź na spotkaniach oazowych. Gra na gitarze może pomóc osobom, które cierpią na nieśmiałość podczas spotkań towarzyskich. Dzięki swojej powszechności każdy chętnie słucha akustycznych brzmień i z zainteresowaniem spogląda na uzdolnione muzycznie osoby.

Skrzypce natomiast są bardziej majestatyczne i docierają do małej grupy odbiorców. Kojarzone są głównie z dziećmi z dobrych domów. Zaczynają od najmłodszych lat aby osiągnąć jak najwyższy poziom i prestige. W dawnych czasach, jak i dzisiaj można spotkać się z prywatnymi lekcjami w miejscu zamieszkania. Niestety, lekcje mogą być wtedy dwukrotnie droższe niż na innych instrumentach muzycznych. Współcześnie uczy się głównie w szkołach muzycznych. Nauka skupia się na klasycznych utworach co może nie odpowiadać młodzieży, która w dzisiejszych czasach preferuje inny styl muzyczny. Za skrzypcami przemawia jednak powaga i pewien luksus. Osoby, które odnoszą sukces są podziwiane za wytrwałość oraz cierpliwość w wieloletnich ćwiczeniach. Co więcej, gra w orkiestrze może przynieść większe zarobki niż u innych muzyków.

Wybór instrumentu to sprawa indywidualna. Są ludzie, którzy preferują klasyczne utwory i lubią ich słuchać podczas opery lub koncertów muzyki poważnej. Inni, wolą spotkania ze znajomymi w knajpkach gdzie grają często niespełnieni gitarzyści. Zarówno na skrzypce jak i na gitarę jest popyt. Każdy może wybrać coś dla siebie, a sukces nie jednokrotnie, a nawet można stwierdzić, że zawsze zależy od nas.