Zaznacz stronę

Dla osób, które jeżdżą służbowe, najczęściej nie ma znaczenia koszt noclegu. Hotel opłaca firma, więc każdy chce spać w komfortowych warunkach, bez względu na cenę. Jednak wiele osób podróżuje po Polsce nie tylko w celach służbowych, ale turystycznych lub zatrzymuje się w drodze do celu. Ciekawym i godnym zobaczenia miastem w Polsce jest Wrocław.
Miasto jest utożsamiana z szybkim rozwojem gospodarczym, ogromnym rynkiem edukacyjnym i rynkiem pracy. To nowoczesne miasto przyciąga młodych ludzi. Wielu z nich nie ma zbyt wiele funduszy na drogie hotele, a chciałoby poznać miasto przebywając w nim kilka dni. Dla nich właśnie znakomitym rozwiązaniem na niedrogi nocleg jest hostel. Z pojęciem hostelu spotykamy się po raz pierwszy już w roku 1912 w Niemczech. Pierwszy hostel, znany raczej jako schronisko młodzieżowe założył Richard Schirrmann.

Miejsca te nie muszą spełniać norm formalnoprawnych, ale nie mogą też używać nazwy hotel czy motel. Charakterystyczną cechą hosteli jest to, że nie wynajmuje się w nich pokoju, ale łóżko. Pokoje są wieloosobowe, często z piętrowymi łóżkami. Cześć wyposażenia jest współdzielona, tak jak np. łazienka czy aneks kuchenny. Najczęściej w hostelach nocuje młodzież, studenci czy też osoby lubiące formę podróżowania zwaną „backpacking”. Nazwa ta wskazuje na podróżowanie z plecakiem, czyli wędrówka z miejsca do miejsca z plecakiem na ramieniu, przy pomocy publicznych środków transportu. Pokoje w hotelach to tzw. dormitoria, w ten sposób określa się pokoje wieloosobowe z sześcioma, a nawet dwunastoma łóżkami. Obok pokoju znajduje się łazienka, która jest współdzielona przez wszystkich mieszkańców pokoju.
Niektóre hostele dzielą pokoje według płci, na męskie i żeńskie, ale w większości pokoje są koedukacyjne. Można także wynająć pokój z mniejszą liczbą łóżek, a nawet z łazienką, ale trzeba za niego dodatkowo zapłacić. Jednak i tak znajdziemy nocleg zdecydowanie taniej niż w hotelu.
W Polsce od kilkunastu lat stopniowo przybywa hoteli, szczególnie w dużych miastach jak np. Wrocław, Warszawa czy Kraków.
Najłatwiej znajdziemy fajny hostel we Wrocławiu szukając w internecie. Ceny noclegów uzależnione są od wielkości pokoju, w którym chcemy spać. Można dopłacić za ręcznik czy wypożyczenie roweru. Przy każdym łóżku jest zamykana szafka, łazienka na każdym piętrze, a dodatkowo umywalka w pokoju. Skorzystać można także z kuchni, laptopa z dostępem do internetu czy suszarki albo żelazka. Dodatkowo niektóre hostele oferują darmową kawę czy herbatę.