Zaznacz stronę

Udając się do jednego z lokali gastronomicznych oczekujemy przede wszystkim wygody, dzięki której w miłej atmosferze spędzimy swój wolny czas. Właściciel, a także obsługa na wiele różnych sposobów starają się komfort ten nam zapewnić, między innymi poprzez niezwykle bogatą i atrakcyjną ofertę, ale także różnego rodzaju udogodnienia, które mają sprawić, iż w miłym sposób zapamiętamy dane miejsce, dzięki czemu będziemy często do niego wracać. W ostatnim czasie kwestia komfortu oscyluje wokół jednego tematu, jakim jest ochrona przed biernym paleniem.

Dotyczy ona oczywiście osób, które nie życzą sobie przebywania w jednym pomieszczeniu z palaczami – którzy to zatruwają atmosferę. Problem ten jest poważny, zwłaszcza w sytuacji, kiedy to właściciel nie chce stracić klientów, którzy podczas relaksu lubią zapalić. Wymyślane są więc liczne metody, które z jednej strony mają sprawić, iż palacze pozostaną w lokalu, a z drugiej pozwolą osobom propagującym zdrowy tryb życia na wygodne funkcjonowanie, bez konieczności wdychania szkodliwych oparów.

6447396935_3bc1a4f015_b

Bardzo popularne stało się wydzielanie specjalnych stref – w których przebywają palacze. Często są one oddzielane specjalnymi:

  • drzwiami
  • zasłonami
  • kotarami

Problem polega jednak na tym, iż zapory te okazują się nieskuteczne i pomimo oddzielenia obu grup, dym wyczuwany jest w całym pomieszczeniu. Wiele lokali gastronomicznych zdecydowało się więc na wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania, które opiera się w głównej mierze na zainstalowaniu specjalnych wywietrzników, które w szybkim tempie pochłaniają dym. Nie są to jednak zwykłe wiatraki, których skuteczność pozostaje kwestią mocno dyskusyjną. Mowa tu bowiem o niezwykle sprawnym systemie, który sprawia, iż usuwanie dymu papierosowego odbywa się bardzo szybko i sprawnie.

Specjale urządzenia montowane są w narożnikach pomieszczeń bądź w górnej części ścian, przy suficie.
Występować mogą w formie szyn bądź zwykłych “puszek”, które wyglądem przypominają standardowe klimatyzatory. Ich działanie polega na systemie czujników, które wyczuwają dym. Jeżeli się on pojawi, urządzenie natychmiast zostaje włączone, a szkodliwe substancje wciągnięte, dzięki czemu całe pomieszczenie jest wolne od działania dymu. System ten jest tak sprawny, iż niepotrzebne jest oddzielanie specjalnych stref wymyślnymi zaporami. Wszelkie szkodliwe substancje usuwane są bowiem zanim się rozprzestrzenią, dlatego osoby niepalące nie będą narażone na ich działanie.

8987407305_49ca4876d6_b

Jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne i przede wszystkim skuteczne.
Podobny system wdrażany jest w poszczególnych firmach, gdzie zwykła palarnia papierosów w zakładzie pracy jest rozwiązaniem niewystarczającym. Montowane są więc specjalne komory, w których dym jest izolowany od otoczenia, a następnie szybko filtrowany, dzięki czemu nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Dzięki tego typu rozwiązaniom propagowanie zdrowego trybu życia staje się dużo łatwiejsze. Również właściciele poszczególnych lokali mogą odetchnąć z ulgą, gdyż nie stracą części swoich gości.

źródło: http://kabinydlapalaczy.eu/technologia/