Zaznacz stronę

Strategiczne inwestycjeKażdy kraj, który chce się rozwijać potrzebuje inwestycji. Z jednej strony możemy mieć do czynienia z inwestycjami krajowymi oraz zagranicznymi. Inwestycje zagraniczne są o tyle korzystne, gdyż pozwalają na przypływ środków finansowych z poza gospodarki danego kraju. Takie inwestycje są, szczególnie ważne w krajach rozwijających się, w jakich może brakować środków finansowych na dodatkowe inwestycje, które są bardzo kosztowne. W krajach, którym potrzebne są strategiczne inwestycje bardzo ważna jest również polityka rządu. Jak pokazują doświadczenie w wielu krajach, które weszły na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego oraz rozwoju, władze państwowe są w stanie bardzo pozytywnie stymulować duże i kosztowne inwestycje na rynku. Jednym ze sposobów na stymulowanie takich inwestycji są różnego rodzaju ulgi dla dużych inwestorów. W ten sposób inwestycje o dużych kosztach mogą być opłacalne dla biznesu.

W wielu krajach strategiczne inwestycje prowadzone są za pieniądze pochodzące z budżetu państwa. Możliwe jest prowadzenie bezpośrednich inwestycji przez władze państwowe. Wykorzystać można działalność banków z kapitałem państwowym. Jeszcze innym rozwiązaniem mogą być gwarancje państwowe na kredyty, które mogą być udzielane w dużych sumach na rzecz podmiotów gospodarczych przez konsorcja bankowe. Jednym z pozytywnych efektów jakie przynoszą strategiczne inwestycje jest wzrost zatrudnienia w okresie prowadzenia inwestycji. Plusem dużych inwestycji jest również możliwość zwiększenia atrakcyjności danego kraju pod względem jakości w nim życia. W ten sposób możliwe jest przyciągnięcie do danego kraju trustów, czy obywateli innych krajów, którzy mogą być zainteresowani pracą w kraju rozwijającym się lub zakładaniem własnych firm.

Przypływ inwestycji zagranicznych pozwala na uzyskanie dodatkowych pieniędzy dla gospodarki, które nie byłyby możliwe do pozyskanie ze strony obywateli danego kraju. W ten sposób możliwe jest ustabilizowanie wzrostu gospodarczego na poziomie wysokich wskaźników. Innym plusem, który posiadają strategiczne inwestycje, które prowadzone są przez duże firmy zagraniczne jest związanie takich firm z rynkiem danego kraju. Jest to, szczególnie silne powiązanie, gdy dana firma decyduje się na budowanie fabryk od podstaw. Tego rodzaju strategiczne inwestycje są najbardziej opłacalne, gdyż pozwalają na stworzenie całkowicie nowych miejsc pracy, a także na wpompowanie w daną gospodarkę bardzo dużych pieniędzy. Wiele krajów szuka inwestorów strategicznych poprzez budowanie rozbudowanych systemów wspomagania tego rodzaju inwestycji.