Zaznacz stronę

Wiele mówi się obecnie o tym, aby umożliwić klientom odpowiedni kontakt z usługodawcą, tak aby mógł on w sposób efektywny korzystać z wszystkich zakupionych przez siebie usług, a także, w razie potrzeby, skorzystać z oferowanej pomocy bądź zgłosić reklamację. Jest to oczywiście prawda – tego typu bliskie kontakty z klientem sprawiają bowiem, iż zyskują na tym obie strony. Konsumenci mają poczucie, iż zawsze mogą być wysłuchani, dzięki czemu wypracowane relacje się umacniają, co jednocześnie jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy, gdyż w najbliższej przyszłość zaowocować może to korzystnymi decyzjami zakupowymi, a także znacznym poszerzeniem grona zainteresowanych. Nic więc dziwnego, iż tak zwane Contact center, umożliwiające skuteczną komunikację na linii klient-sprzedawca, jest stosowane przez tak wiele firm.

Poza opisanymi wyżej korzyściami wspomnieć należy o czymś więcej. Firma, która zdecyduje się się na tego typu centrum, poza możliwością dotarcia do szerokiego grona odbiorców, zyskuje coś jeszcze: bardzo bogatą bazę informacji o potrzebach klientów. Uzyskiwane są one między innymi poprzez zbierane dane. W jaki sposób są kompletowane?

W głównej mierze dzieje się to w sposób zautomatyzowany. System uzupełnia je na podstawie wszelkich wiadomości podanych przez klienta podczas przyjmowania zgłoszenia. Korzysta się także z jego numeru telefonu, informacji dotyczących posiadanych już pakietów usług oraz historii kontaktów. Wszystko to sprawia, iż z czasem stworzona zostaje bardzo rozbudowana baza danych, w ramach której możemy dowiedzieć się czegoś o potrzebach klientów, ich preferencjach, stanie majątkowych, lokalizacji, zachowaniach konsumenckich czy chociażby o strukturze płci, wieku bądź wykształcenia. Jest to potężne narzędzie, które sprawia, iż poszczególne decyzje firmy mogą być przemyślane. Zwykła obsługa reklamacji może więc w znaczącym stopniu pomóc nam w katalogowaniu poszczególnych danych, które następnie będą wykorzystywane na wiele różnych sposobów.

Umożliwiają one przede wszystkim stworzenie skutecznej strategii sprzedażowej. Mając dane dotyczące zachowań konsumenckich czy potencjalnych skarg możemy dostosować oferowany produkt do nowych potrzeb. Posiadając szczegółowe wyliczenia na temat struktury płci odbiorców, z łatwością można stworzyć nową ofertę skierowaną do określonego grona osób. To samo zresztą tyczy się danych dotyczących miejsca zamieszkania czy posiadanego wykształcenia.

Wszystko to może także znacząco usprawnić sprzedaż przez telefon. Jesteśmy w stanie w sposób niezwykle skuteczny trafić do obecnych klientów, jak i tych, którzy nie są związani z naszą firmą. Konsultanci będą posiadać więc informacje, które pozwolą im lepiej działać, co będzie miało oczywiście przełożenie na wzrost potencjalnych zysków.

Tego typu systemy są bardzo ważne w dzisiejszej gospodarce. Korzystają z bardzo zaawansowanych narzędzi, które w znacznym stopniu ułatwia funkcjonowanie wielu firm. Dzięki rozwojowi technologicznemu możemy czerpać z tego typu usług pełnymi garściami.