Zaznacz stronę

Chcąc wybrać rodzaj ocieplania domu trzeba uwzględnić kilka kryteriów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę konstrukcję domu i technologię budowy. Jeśli ściany domu są zbudowane z lekkich materiałów lub mają małą nośność, najczęściej wybieranym systemem jest system dociepleń BSO, oparty na styropianie.

Taka izolacja jest dużo lżejsza od wełny, która mogłaby zbytnio obciążyć konstrukcję ścian. Oczywiście wełnę można również zastosować przy ścianach z betonu komórkowego – projektant może np. rozważyć użycie cieńszej warstwy wełny. O grubości warstwy termoizolacyjnej powinien zdecydować uprawniony projektant budowlany. Powinien on także zadbać, aby w wyniku ocieplenia ścian domu nie dochodziło do kondensacji wilgoci w ścianie, czyli do wystąpienia punktów rosy. Najczęściej popełnianym błędem przy ocieplaniu domu metodą lekką mokrą, jest zlekceważenie potrzeby prawidłowego przygotowania podłoża, na którym będzie mocowany styropian czy wełna. Ocieplanie domu powinno się wykonywać w temperaturze od+ 5 st. do + 25 st. C. Pogoda powinna być bezdeszczowa i najlepiej bezwietrzna. Nie powinno się wykonywać prac ociepleniowych przy silnym, bezpośrednim nasłonecznieniu oraz przy silnym wietrze, gdyż ma to bardzo niekorzystny wpływ na układanie i wysychanie tynków. Przeważnie nie jest możliwe właściwe wyprowadzenie wzoru, powoduje zbyt szybkie wysychanie i z tym związane obniżenie przyczepności do podłoża oraz spadek wytrzymałości.

 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, zanim wykonamy izolację domu?

Statystyczna rodzina w Polsce przeznacza na koszty ogrzewania domu nawet 16% swojego budżetu. Koszty ogrzewania i klimatyzacji budynków ciągle rosną za sprawą drożejącego gazu i energii elektrycznej, dlatego warto się zastanowić czy nasz dom jest odpowiednio izolowany termicznie.  Do wyboru mamy zarówno kilka metod izolacji, jak również cały szereg materiałów izolacyjnych. Praktycznie każdy element budynku – ściany dach, podłogi musi być w odpowiedni sposób zabezpieczony termicznie, ale każdy z tych elementów wymaga innych materiałów.O materiałach do izolacji napiszemy w kolejnym artykule.

 

Sponsorem artykułu jest Strefa Klimatu – http://strefaklimatu.com.pl