Zaznacz stronę

Oferowane przez banki czy również pozostałe instytucje finansowe, kredyty konsolidacyjne zwykle są podzielone na dwa główne rodzaje. Pierwsze wśród nich nazywane są hipotecznymi, ponieważ z ich pozyskaniem wiąże się konieczność zabezpieczenia kredytu w postaci hipoteki będącego w naszym posiadaniu domu lub przykładowo mieszkania. Jest to następstwem tego, iż w takich przypadkach konsolidacja kredytów jest obarczona dość dużą sumą pieniędzy.

Czas na spłatę bywa jednakże wtedy dłuższy a oprocentowanie niższe. Następny typ takowego kredytu nazywany jest z kolei gotówkowym i przyznawany jest na mniejsze sumy pieniędzy w związku z czym nie są konieczne jakiekolwiek zabezpieczenia. Musimy jednakże podkreślić, że warunki jego udzielenia bywają nieco mniej korzystne. Okres spłaty kredytu jest znacznie krótszy, a oprocentowanie z kolei większe.

W jaki sposób zatem funkcjonuje taki kredyt konsolidacyjny? Wystarczy odwiedzić wybrane banki i dowiedzieć się jakie takiego typu kredyty są nam w stanie zaoferować. W dużej mierze zależy to od tego jakiego typu zobowiązania finansowe nas obarczają, oraz od ich wysokości.

Zazwyczaj jednak kredyty konsolidacyjne mają to do siebie, iż termin ich spłaty jest rozłożony na długi czas przez co raty są mniejsze. Jest to bardzo korzystne dla osób, które miały trudność ze spłatą wszystkich zadłużeń w tym samym miesiącu. Dzięki temu bowiem mają one możliwość na zmniejszenie comiesięcznych wydatków. W przypadku samych banków, które udzielają takowych kredytów, także jest to korzystne rozwiązanie. Przede wszystkim zyskują nowego klienta, który spłaca daną sumę pieniędzy wraz z odsetkami, co samo w sobie jest zyskiem. Po drugie, klient ten jest rzetelny skoro chce dostać kredyt konsolidacyjny zamiast uchylać się od spłacania swoich długów.

W dzisiejszych czasach wiele ludzi jest obciążonych jakimś kredytem, a czasem i kilkoma. Nie chodzi tutaj jedynie o kredyty w bankach lecz również są to raty za akcesoria RTV albo samochód. Gdy niejednokrotnie musimy pamiętać o spłacaniu paru rat w ciągu tego samego miesiąca, po niedługim okresie czasu robi się to kłopotliwe.

I przykładowo w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem bywa niejednokrotnie konsolidacja posiadanych przez nas zobowiązań. Mimo, iż slogan ten bywa często przytaczany w reklamach banków lub na łamach prasy, wielu spośród nas nadal nie wie co to znaczy. A jest to nic innego jak wzięcie jednej pożyczki na spłatę wszystkich naszych zadłużeń. W ten sposób w rzeczywistości zamieniamy kilka mniejszych kredytów na jeden duży. Dla niektórych klientów takiego rodzaju posunięcie może wydawać się niedorzeczne, jednakże w wielu sytuacjach bywa to najdoskonalsze z możliwych rozwiązań.