Zaznacz stronę

Wielu z nas otrzymuje dodatkowe środki finansowe. Są to popularne trzynastki, czternastki, premie. Wiele osób od razu wydaje pieniądze, robiąc kolosalny błąd. Jeśli wydatki nie są konieczne, warto zastanowić się nad odłożeniem nadwyżki, zaoszczędzeniem dodatkowych pieniędzy i pomnożeniem zysków, które przydadzą się chociażby podczas planowanych wakacji. W jaki sposób możemy zaoszczędzić pieniądze na wakacje? Lokaty bankowe to najprostszy i zarazem najbezpieczniejszy sposób oszczędzania i choć może nie kuszą wysokimi zyskami, to jednak lepiej zarobić dodatkowe dwa procent, niż trzymać pieniądze w domu, pod materacem.

bank w PolsceZazwyczaj, gdy otrzymujemy premie i trzynastki, mamy przed sobą 6 miesięcy do wakacji. Sześć miesięcy trwa też lokata bankowa, która w tym czasie wygeneruje odpowiednie zyski, które otrzymamy akurat przed wakacjami. Opłaca się? Oczywiście! Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiednią lokatę. A to już nie jest takie proste, jeśli nie wiemy, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Przy wyborze lokaty musimy wziąć pod uwagę jej szczególne cechy takie, jak czas trwania depozytu bankowego, częstotliwość kapitalizacji odsetek, (czyli dopisywania zysków do kapitału początkowego) oraz oprocentowanie lokat. I pamiętajmy, że żadna lokata w żadnym banku nie będzie taka sama. Warto więc czytać umowę z bankiem, zanim ją podpiszemy.

W przypadku oszczędzania na konkretny cel, w konkretnym ustalonym czasie, okres trwania lokaty mamy z głowy. Pod lupę kładziemy więc kapitalizację odsetek i oprocentowanie. I tutaj pomoże nam popularny ranking lokat bankowych. Gdzie taki ranking lokat znajdziemy? Oczywiście, w Internecie. Wystarczy do wyszukiwarki wrzucić odpowiednie hasło, a możemy rozpocząć porównanie lokat i wybór tej, która najbardziej nam będzie odpowiadała. Warto przy tym zauważyć, że lokaty zakładane przez Internet, bez wychodzenia z domu mają o wiele atrakcyjniejsze oprocentowanie od tych, jakie może nam zaoferować na miejscu bank. Poza tym nie tracimy czasu na bieganie od okienka do okienka i na zdobywanie informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o założeniu takiej a nie innej lokaty bankowej.

Na co zwracamy uwagę podczas czynności związanych z porównaniem lokat? Przede wszystkim bierzemy pod lupę oprocentowanie. Im wyższe – w naszym przypadku – tym lepsze, ponieważ zyski będą wyższe. Poza tym sprawdzajmy zasady kapitalizacji odsetek. Im kapitalizacja jest częstsza, tym lepiej dla naszej lokaty. Odsetki dopisywane do kapitału początkowego, czyli wpłaconej sumy pierwotnej pracują na zysk razem z nią, więc im częściej odbywa się kapitalizacja odsetek na naszej lokacie, tym wyższe będą zyski – zaoszczędzimy więcej i będziemy mogli więcej wydać na wakacje naszych marzeń. Sprawdź ranking i wybierz najlepszą lokatę.

Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, że nie mamy oszczędności, to bynajmniej zróbmy postanowienie, że od Nowego Roku, wszelkie nadwyżki finansowe będziemy lokować w banku. Lokaty bankowe to najlepsze lokaty dla naszych oszczędności – są przede wszystkim bezpieczne, a banki bynajmniej gwarantują wypłacenie kapitału początkowego.