Zaznacz stronę

Biały uśmiech zwiększa pewność siebie w kontaktach międzyludzkich, przyciąga uwagę i czyni nas bardziej atrakcyjnymi. Rozjaśnienie odcienia zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym lub samodzielnie w domu. Jaką metodę wybrać, która jest najbardziej skuteczna?

Stomatologia estetyczna rozwija się bardzo dynamicznie, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na zabiegi poprawiające wygląd uzębienia. Zęby nie są naturalnie śnieżnobiałe, więc jeśli chcemy uzyskać taki efekt, konieczna jest pomoc z zewnątrz. Skala odcieni zębów jest szeroka i obejmuje barwy od kości słoniowej do żółtobrunatnych czy szaroniebieskich. Każdy posiada swój indywidualny odcień, który zależy od predyspozycji genetycznych i stopnia mineralizacji tkanek. Istotny jest także kolor zębiny oraz jej grubość. Wraz z wiekiem odcień zębów ulega zmianie, ponieważ szkliwo ściera się i bardziej widoczna staje się ciemna barwa tkanki zębowej. Dieta bogata w intensywne barwniki może również źle wpłynąć na kolor zębów. Jagody, czereśnie, soki owocowe, herbata, wino mogą być źródłem nieestetycznych przebarwień. Spożywanie alkoholu, palenie papierosów i zażywanie narkotyków niekorzystnie odbija się na barwie tkanki zębowej. Oczywiście nie bez znaczenia jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i osadzaniu się nieestetycznego kamienia.

wybielanie zębów

Wybielanie zębów najskuteczniej można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym (więcej informacji tutaj: impla.com.pl/wybielanie-zebow). W tym celu stosuje się specjalne nakładki, naświetlania lub laser. Zabieg można w całości wykonać nawet podczas jednej wizyty, jeśli stężenie środka wybielającego jest wysokie. Do aktywacji cząsteczek rozjaśniających stosuje się światło lasera. Całkowity koszt tak przeprowadzonego wybielania zębów wynosi do 2 tysięcy złotych. Jeśli nie dysponujemy tak dużą kwotą pieniędzy zabieg można wykonać samodzielnie w domu. Do dyspozycji mamy specjalne pasty i żele. Gotowe zestawy zazwyczaj zawierają żele inicjujące, wybielające, aplikatory oraz płyn do płukania jamy ustnej.

Wybielanie zębów nie będzie skuteczne, jeśli nie zastosujemy zasad profilaktyki. Z diety powinny zniknąć wszelkie pokarmy powodujące powstawanie przebarwień. Polecamy spożywanie dużych ilości nabiału, produktów zbożowych, drobiu, ryb i jaj. Takie produkty nie wpłyną negatywnie na odcień zębów, a nawet wzmocnią je od wewnątrz.