Zaznacz stronę

Ceramik kojarzy się raczej z etapem wykończenia domu niż z samą budową. Nowoczesna technologia doprowadziła do powstania nowego materiału budowlanego w postaci ceramiki budowlanej. Od kilku też lat materiał ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich inwestorów. Warto więc przyjrzeć się wadom i zaletom ceramiki budowlanej.

Ceramika, ceramice nie równa. Ten materiał budowlany w zależności od producenta może mieć bardzo różne właściwości. W efekcie cena ceramiki budowlanej utrzymuje się na różnym poziomie. Dobrze jest wiedzieć czym się kierować by wybrać wartościowy produkt. Ze względu na dążenia do utrzymania jak najlepszej izolacji termicznej od kilku już lat rekordy popularności bije ceramika poryzowana. Dla przeciętnego Klienta termin ten niż nie oznacza. Zresztą sami producenci unikają zastosowania nazewnictwa w postaci ceramiki poryzowanej. Klient powinien tak naprawdę zwracać uwagę na to co znajduje się w opisie bądź na etykiecie ceramiki budowlanej. Najistotniejszą informacją jest więc to, czy ceramika budowlana ma być przeznaczona do budowy ścian jednowarstwowych czy też dwuwarstwowych.

Skład ceramiki budowlanej
Ceramika budowlana zawiera przede wszystkim glinę. Jakość gliny przekłada się w sposób bezpośredni na jakość całej ceramiki. Kupujący może na własne oczy ocenić to czy ceramika jest dobrej jakości. Jeśli posiada na zewnętrznych ścianach białe grudki powinien odstąpić od zakupu. Pod wpływem wilgoci ceramika budowlana może pęcznieć. W efekcie będzie zdecydowanie mniej wytrzymała. Drugim materiałem tworzącym ceramikę budowlaną obok gliny jest piasek. Dzięki niemu ceramika posiada odpowiednią twardość. Wytrzymałość nie przekłada się jednak na ciężar. Zaletą ceramiki budowlanej jest lekkość. Jest to z kolei możliwe do osiągnięcia dzięki dodawaniu do ceramiki trocin czy innych substancji. Ich specyficzny skład przekłada się na lekką konstrukcję ceramiki. Warto jeszcze dodać, że ceramika budowlana stanowi swego rodzaju izolację termiczną. Wszystko za sprawą porów wypełnionych powietrzem.

Czym się kierować przy zakupie ceramiki?
Przy wyborze ceramiki budowlanej błędem jest kierowanie się tylko i wyłącznie ceną materiału. Sprawdza się bowiem stara dobrze znana wszystkim zasada- niska jakość przekłada się na niską cenę. Budowa domu jest inwestycją kapitałochłonną. Wybór wysokiej jakości materiałów sprawi, że ewentualne remonty będą odległą perspektywą czasową. Wypalenie ceramiki budowlanej o wysokiej jakości, spełniającej restrykcyjne kryteria zajmuje sporo czasu. Do samej produkcji ceramiki powinny być zastosowane materiały i substancje zapewniające wysoką jakość materiału. Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest dostępność tego materiału. Jeśli budulec musielibyśmy ściągać z odległych punktów handlowych a sam transport pochłonąłby sporo pieniędzy lepiej dwa razy przemyśleć ten zakup. Gdy jednak w pobliżu znajduje się miejsce oferuje ceramikę budowlaną w całkiem atrakcyjnej cenie nic nie stoi na przeszkodzie by zdecydować się na jej zakup.

źródło: http://lode.pl/produkty/elewacje.html