Zaznacz stronę

Depozyty bankowe to najlepszy sposób na oszczędzanie połączone z inwestowaniem zebranych środków finansowych na koncie w banku. To o wiele bardziej korzystny sposób oszczędzania niż m.in. zwykłe konta osobiste. Klient indywidualny czy też przedsiębiorca albo firma przekazuje bankowi pewną sumę środków na określony (np. lokaty terminowe) albo nieokreślony (np. konta oszczędnościowe) czas. Bank może rozporządzać zdeponowanymi na koncie oszczędnościami klienta, w zamian za to naliczając stosowane odsetki od zdeponowanej sumy.

Na rynku znajdziemy współcześnie różne depozyty bankowe. Przede wszystkim są to depozyty na żądanie i depozyty terminowe. W sytuacji depozytów na żądanie pieniądze mamy szansę wypłacić z konta w każdej chwili nie tracąc przy tym naliczonych odsetek, ponieważ umowa z bankiem zawierana jest na czas nieokreślony. Przykładem takiego depozytu są m.in. rachunki płatne na żądanie i konta oszczędnościowe, które obecnie cieszą się coraz większą popularnością. Rachunki bankowe płatne na żądanie są oprocentowane stosunkowo nisko, bądź też nie przynoszą żadnego zysku. Konta oszczędnościowe natomiast objęte są nieco wyższym oprocentowaniem, uzależnionym w głównym stopniu od wielkości zaoszczędzonej kwoty.

Następnym rodzajem depozytów bankowych są lokaty terminowe. Lokaty terminowe również cieszą się wielką popularnością. Współcześnie w każdym banku możemy znaleźć niemało rodzajów lokat, które różnią się przede wszystkim czasem trwania. Wyróżniamy więc przede wszystkim lokaty krótko- i długoterminowe. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów.

Zdecydowanie można stwierdzić, iż to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania, dlatego właśnie cieszy się popularnością. Oddajemy zebrane fundusze do dyspozycji banku na ustalony w umowie termin. Bank ma możliwość obrotu naszymi środkami, a dzięki temu wypłaca klientowi stosowne odsetki. W tej sytuacji najbardziej opłacalne są rzecz jasna lokaty długoterminowe, ponieważ im dłuższy okres deponowania środków, tym większy zysk. Po upływie ustalonego terminu można zlikwidować lokatę bądź też można ją przedłużyć na kolejny okres, odsetki zaś zostaną poddane kapitalizacji, powiększając tym samym sumę kolejnej lokaty. Takie sposoby oszczędzania okazują się obecnie bardzo chętnie wybierane.

Co można zaobserwować, omawiane depozyty terminowe są atrakcyjnym sposobem dla ludzi preferujących bezpieczne formy oszczędzania pieniędzy. Oprócz tego, że gromadzenie wolnych środków finansowych w banku jest obarczone minimalnym ryzykiem to jeszcze można osiągać korzyści w postaci odsetek. Taka natura depozytów bankowych prowadzi do tego, iż jest to najpopularniejsza metoda oszczędzania w tym kraju. Zawsze opłaca się mieć to uwzględnione, szczególnie jeśli zestaw usług banków jest tak interesujący a zyski dość wysokie.