Zaznacz stronę

Każdemu z nas marzy się przytulne mieszkanie na własność. Wynajem nie jest niczym miłym i każdy kto chociaż przez pewien okres czasu w swoim życiu tego doświadczył, wie że to prawda. Większość z nas podczas kupna nieruchomości decyduje się na skorzystanie z oferty kredytowej banków. Duża ilość nieruchomości w Przemyślu został zakupiona na kredyt. Potwierdzają to badania i analizy oraz statystyki GUS.  Niestety w dzisiejszych czasach mieszkania są bardzo drogie, zarobki nie wysokie i nie każdy z nas może sobie pozwolić na kupno lokum, płacąc gotówką. Słyszeliście na pewno o kredytach hipotecznych i mieszkaniowych. Są to te same pojęcia, jednakże istnieje pomiędzy nimi mała różnica. Nie każdy kredyt hipoteczny jest kredytem mieszkaniowym.

Co jest więc różnicą?

calculating-calculation-calculator-3305-528x350Kredyt mieszkaniowy, jest pobierany przez zainteresowanego na cele mieszkaniowe. Popularnie jednak, każdy kredytobiorca przeznacza je na kupno mieszkania. Można więc powiedzieć że to kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Hipoteka to nieruchomość nabywana przez nabywcę i jest ona zabezpieczeniem dla banku, w razie gdyby kredytobiorca nie wywiązywał się ze swoich obowiązków, które zostały spisane na umowie kredytowej. Pod zastaw nie musi iść nabywana nieruchomość. Może to być każda inna, której właścicielem jest kredytobiorca, bądź inne osoby trzecie. Kredyt taki ma przeważnie ubezpieczenie w postaci hipoteki. Rzadko się zdarza, żeby uczestniczyły w tym osoby trzecie jako pośrednicy, albo ktoś wystawiał swoją polisę ubezpieczeniową.

Kredyt hipoteczny to kredyt, który jest zabezpieczony hipoteką za każdym razem. Otrzymane pieniądze nie zawsze jednak są przekazywane na zakup mieszkania. Kredyt hipoteczny jest także udzielany firmom, na budowę domu, działki. Ma on zastosowanie w wielu aspektach życia i jest udzielany na różne cele. Różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a mieszkaniowym jest taka, że pieniądze z kredytu hipotecznego mogą być przeznaczone na wszystko. Mają większy katalog zastosowań od kredytów mieszkaniowych. Kredyty mieszkaniowe mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup mieszkania.

mieszkanie

Każdy z nas wie, że wygodniej jest mieć możliwość zapłacić własną gotówką, ale niestety czasy zmuszają nas do tego by brać zapomogę od banków. Polski rząd jakiś czas temu wprowadził program “Mieszkanie dla Młodych”. Sytuacja się trochę poprawiła, wysokość branych kredytów nie jest już tak duża. Analiza rynku w swoich wynikach podaje jednak, że ludzie wciąż obciążają się kredytami w celu zakupienia mieszkania.

nieruchomości przemyśl