Zaznacz stronę

Każda miejska przestrzeń publiczna wymaga odpowiedniego zagospodarowania, którego głównym celem jest jak najwyższa użyteczność. Chodniki, deptaki, place czy parki miejskie są dla ludzi, także ich projektowanie i aranżacje powinny być przeprowadzane z myślą o mieszkańcach, ich wygodzie i potrzebach. Istotnym elementem terenów miejskich jest tzw. mała architektura, na którą składają się przede wszystkim obiekty użytkowe służące do odpoczynku, rekreacji oraz utrzymaniu porządku.

Żaden park czy skwer nie może się obyć bez miejsc do siedzenia, dlatego ławki parkowe oraz miejskie to stały element terenów rekreacyjnych. Ich wygląd powinien komponować się z charakterem otoczenia, który może być nowoczesny lub zabytkowy, a także zapewniać komfort użytkowania oraz trwałość. Ta ostatnia cecha jest zwykle priorytetowo traktowana, dlatego w miejscach publicznych zaleca się stosowanie ławek ze specjalnych i wyjątkowo wytrzymałych materiałów. Ławki żeliwne to wyjątkowo trwałe meble, nadające się praktycznie do każdej przestrzeni miejskiej, ale również do prywatnego ogrodu czy na działkę. Solidne wykonanie w połączeniu ze stylowym wyglądem to dobry wybór, który sprawdzi się niemal wszędzie. Są one ciekawą alternatywa dla ławek betonowych czy stalowych. Istotnym elementem tego rodzaju mebli parkowych jest różnorodność wzornictwa oraz stosowanie dodatkowych elementów, najczęściej drewnianych, z których wykonane jest siedzisko oraz oparcie.

forest-272595_640

 

Wszelkie miejsca publiczne wymagają także troski o zapewnienie porządku, które wiąże się z zapewnieniem miejsc, w których każdy mógłby wygodnie pozbyć się odpadów. Kosze na śmieci czy kosze na psie odchody to również elementy małej architektury, które nie muszą być szare, obdrapane lub zardzewiałe. Ich ciekawy design oraz przemyślane umiejscowienie z pewnością wpływa na utrzymanie porządku w mieście. Interesujący wygląd kosza, który przyciągnie uwagę ludzi, zachęci również do wrzucania do niego śmieci. Również kosze parkowe muszą pełnić podobna rolę. Umiejscowione na terenach zielonych kosze te powinny być wykonane z materiałów naturalnych i dyskretnie komponować się z otoczeniem. Istotną cechą jest również trwałość i odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne, a także różne rodzaje śmieci wrzucanych do środka. Łatwość i wygoda w jego opróżnianiu dla służb porządkowych to kolejna zaleta dobrze wykonanych pojemników. W przestrzeni miejskiej spotkać można szereg innych obiektów małej architektury, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień. Można tu wymienić chociażby donice na klomby i kwiaty, obudowy i osłony dla drzew, słupy ogłoszeniowe czy stojaki na rowery.

Harmonijnie dobrane małe obiekty nadają wyjątkowy charakter każdej ulicy i sprawiają, że spacer nimi staje się przyjemnością zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających miasto gości. Można się cieszyć, że fundusze unijne pozwoliły na liczne inwestycje w wielu gminach, dzięki czemu krajobraz polskich miast dynamicznie się zmienia, doganiając jakością i poziomem zadbania miejscowości z Europy Zachodniej.

źródło: http://www.konarch.pl/oslony-drzew