Zaznacz stronę

Stolica Małopolski to od lat jeden z głównych kierunków turystów polskich i zagranicznych. Nic dziwnego, gdyż Kraków ma przepiękną zabudowę historyczną, której nie zniszczyła zawierucha II wojny światowej, a Rynek Główny i Wawel są zabytkami rozpoznawanymi na całym niemal świecie. Miasto od lat inwestuje w poprawę infrastruktury, dzięki czemu można liczyć na wygodną komunikację miejską i podmiejską oraz coraz bogatszą bazę noclegową i gastronomiczną. Zwiększającą się ilość turystów Kraków zawdzięcza również doskonałym połączeniom lotniczym z pobliskich Balic.

 

Chcąc skorzystać z pełnej oferty Krakowa należy poświęcić sporo czasu, gdyż wspomniane wyżej najsłynniejsze miejsca do zwiedzania nie są jedynymi. Będąc w byłej stolicy Polski oprócz Rynku Głównego i ulic dochodzących do niego trzeba koniecznie zobaczyć Barbakan, Planty zaś koło Wawelu zajrzeć do Smoczej Jamy. Warte odwiedzenia są także dzielnice: żydowski Kazimierz oraz Podgórze po drugiej stronie Wisły.

Koniecznie trzeba zajrzeć także do getta i muzeum Fabryki Schindlera. Aby poznać ciekawostki i historię poszczególnych miejsc, zabytków, kościołów i historycznych zabudowań warto zdecydować się na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Samodzielne spacery po mieście są oczywiście przyjemne, jednak pozostawią niedosyt i obawę, że coś zostało przeoczone. Dla urozmaicenia pobytu lub w przypadku małej ilości czasu warto rozważyć skorzystanie z turystycznych meleksów. Te małe pojazdy poruszają się bezgłośnie po uliczkach Krakowa, zaś turyści mają w nich dostęp do słuchawek, z których w różnych językach jest im prezentowana informacja o mijanym obiekcie lub miejscu. Zwiedzanie Krakowa meleksem (http://www.krakow-zwiedzanie.pl/55,zwiedzanie-krakowa-melexem.html) jest idealnym rozwiązaniem dla turystów z małymi dziećmi lub osób o mniejszej sprawności fizycznej.

Wiele firm oferuje wycieczki meleksem o konkretnej tematyce lub możliwość indywidualnego ustalenia programu zwiedzania. W przypadku brzydkiej pogody taka forma zwiedzania jest prawdziwym ratunkiem, gdyż w zadaszonym pojeździe i dodatkowo chronieni płaszczami foliowymi można komfortowo zobaczyć najważniejsze miejsca, nie tracąc cennego dnia na siedzenie w hotelu. Wycieczki elektrycznym pojazdem trwają od pół do kilku godzin, w zależności od ilości odwiedzanych miejsc i od trasy przejazdu.

Wiele osób chwali sobie przejażdżki meleksem, traktując je jako sposób na zorientowanie się w mieście i ogromne ułatwienie w późniejszym samodzielnym zwiedzaniu. Na Kraków warto poświęcić kilka dni, gdyż przecież atrakcje znajdują się także poza miastem. Punktami obowiązkowymi dla każdego turysty powinny być dodatkowo: Kopalnia Soli w Wieliczce oraz obóz koncentracyjny i muzeum w Oświęcimiu.

Koło Krakowa znajduje się także przepiękny Park Ojcowski czy Wadowice – miasto papieża Jana Pawła II. Najlepszą porą na wizytę w Krakowie jest oczywiście wiosna i lato. Jednak dzięki wycieczkom w meleksach, nawet jesienna słota czy śnieżna zima nie będzie przeszkodą w poznaniu tego cudownego miasta. Warto korzystać z takich udogodnień tym bardziej, że ich cena nie jest wysoka, zaś oferta dostosowana do różnych oczekiwań.