Zaznacz stronę

Współczesna budowa pełna jest urządzeń i maszyn, które jeszcze sto lat temu, byłyby nie do pomyślenia. Większość prac odbywała się wtedy ręcznie lub z pomocą prostych urządzeń, takich jak drewniane rusztowania, bloczki z linami, którymi wciągano wiadra z zaprawą i materiałem. Budynki dawniej budowano maksymalnie kilkupiętrowe. Przykład takiego budownictwa widać na każdym rynku, każdego miasta z kilkusetletnią historią, w postaci dwu lub trzypiętrowych kamienic budowanych przez kupców. Kamienice te służyły im jako mieszkanie, ale również jako magazyn towarów i sklep.

Wyjątkiem były oczywiście zamki – które były i musiały być wyższe, niż inne budynki z racji podkreślania statusu osoby tam zamieszkującej- czyli króla, lub co najmniej jakiegoś magnata. Wieże kościołów budowano jeszcze wyższe, niż inne budynki w mieście- w końcu Bóg góruje nad wszystkim co na Ziemi. Dla przykładu Katedra w Lincoln w Wielkiej Brytanii wybudowana w roku 1311 miała, aż 160 m wysokości. Można się zastanawiać jak oni to zrobili, skoro nie było w 14 wieku firm oferujących wynajem żurawi wieżowych? Ba, nikt o takim wynalazku w ogóle ne słyszał.

żurawie wieżowe9

Te 160 metrów było wysokością graniczną – aż do roku 1901, gdy w Stanach Zjednoczony zaczęto budować budynki użytkowe coraz bardziej pobijające ten rekord. Nagły postęp trwał aż do roku 1931, kiedy wybudowano 102 piętrowy Empire State Building w Nowym Jorku o wysokości 381 m. Prawie 40 lat był to najwyższy budynek na świecie. Dopiero w 1970 roku zaczęto pobijać ten rekord i robi się to do dziś, praktycznie co kilka lat. Aktualnie od 2010 roku miano najwyższego budynku świata dzierży 206 piętrowy Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego wysokość to aż 828 m. Jednak świętowanie długo nie potrwa, bo już budowany jest jeszcze wyższy budynek w Arabii Saudyjskiej: 275 piętrowy Kingdom Tower. Będzie miał wysokość, aż 1007 metrów!

Widać zatem wyraźnie – że dopiero niedawno, patrząc na historię człowieka, bo w 19 i 20 wieku, pojawiła się technologia, a co za tym i możliwość budowy naprawdę wysokich budynków. Stal, tysiące ton stali, z których buduje się wytrzymałe kratownice, utrzymujące cały budynek w pionie i powstrzymujące go przed zawalenie się pod własnym ciężarem oraz coraz lżejsze i wytrzymalsze materiały budowlane, to najważniejsze wynalazki. Pojawiły się też firmy oferujące odpowiednie szkolenia, a gazety zaroiły od ogłoszeń typu:

  • kurs żurawie wieżowe
  • kurs spawacza
  • kurs wózki widłowe

Bo przecież sama technologia, choćby spadła z kosmosu i była najbardziej zaawansowana na świecie, nic nie znaczy, jeśli nie będziemy potrafić się nią odpowiednio posługiwać.

żurawie wieżowe10

Dziś, teoretycznie każdy może wybudować 200-300 metrowej wysokości wieżowiec – ktoś powie, że nie ma pieniędzy. Nie ma problemu: fundusze można zebrać za pomocą sieci społecznościowej. Brak sprzętu: pełno jest firm wynajmujących żurawie wieżowe i dowolny inny sprzęt potrzebny na budowie. Brak umiejętności: wystarczy zapisać się na kurs obsługi żurawi wieżowych, czy kurs obsługi wózków widłowych. Wychodzi więc na to, że dziś potrzebne są właściwie chęci, pragnienie, wizja, cel, a realizacja jest kwestią czasu.

 

źródło: dzwignice.pl/szkolenia-kursy/zurawie-wiezowe/