Zaznacz stronę

Depozyty bankowe to najbezpieczniejszy sposób na oszczędzanie połączone z inwestowaniem zgromadzonych środków pieniężnych na rachunku w banku. To o wiele bardziej opłacalny sposób oszczędzania niż np. zwykłe konta osobiste. Osoba indywidualna lub przedsiębiorca albo firma wpłaca do banku pewną kwotę pieniędzy na określony (np. lokaty terminowe) bądź nieokreślony (np. konta oszczędnościowe) okres. Bank może rozporządzać wpłaconymi na konto środkami klienta, w zamian za to doliczając stosowane odsetki od zdeponowanej sumy.

Na rynku znajdziemy współcześnie różne depozyty bankowe. Sztandarowe to depozyty na żądanie czy depozyty terminowe. W sytuacji depozytów na żądanie środki mamy szansę wycofać z konta w dowolnym czasie bez obawy o utratę naliczonych odsetek, gdyż umowa z bankiem obejmuje czas nieokreślony. Depozytami tego typu są m.in. rachunki płatne na żądanie i konta oszczędnościowe, które współcześnie zyskują coraz większą popularność. Rachunki bankowe płatne na żądanie są oprocentowane jednak nisko, bądź też nie są objęte żadnym zyskiem. Konta oszczędnościowe natomiast objęte są nieco większym oprocentowaniem, uzależnionym w głównej mierze od wysokości zaoszczędzonej sumy.

Depozytami bankowymi są również lokaty terminowe. Lokaty terminowe obecnie cieszą się wielkim zainteresowaniem. W dzisiejszych czasach w każdym banku można odnaleźć dużo typów lokat, które różnią się przede wszystkim czasem trwania. Wskazać możemy w głównej mierze lokaty krótko- i długoterminowe.

Bez wątpienia możemy stwierdzić, iż to jedna z bardziej bezpiecznych form oszczędzania, w związku z czym cieszy się zainteresowaniem. Przez wyznaczony w umowie termin nasze środki na lokacie znajdują się pod opieką banku. Bank ma możliwość obrotu naszymi pieniędzmi, a w zamian za to wypłaca klientowi stosowne odsetki. W tej sytuacji najbardziej opłacalne są oczywiście lokaty długoterminowe, gdyż im dłuższy okres deponowania pieniędzy, tym większy zysk. Po upływie ustalonego czasu można zlikwidować lokatę bądź też może ona ulec przedłużeniu na następny okres, odsetki zaś zostaną poddane kapitalizacji, powiększając tym samym sumę kolejnej lokaty. Takie sposoby oszczędzania okazują się współcześnie bardzo chętnie wybierane.

Jak więc widać, przedstawione depozyty terminowe są fajnym rozwiązaniem dla osób wolących bezpieczne formy gromadzenia oszczędności. Co ważniejsze, że gromadzenie oszczędności w bankach jest obarczone minimalnym ryzykiem to dodatkowo można generować zarobek z tytułu odsetek. Taka charakterystyka depozytów sprawia, iż jest to najpowszechniejsza opcja inwestowania oszczędności wśród Polaków. Zawsze warto mieć to w głowie, zwłaszcza jeśli wachlarz ofert jest tak interesujący a zyski dość atrakcyjne.