Zaznacz stronę

W dzisiejszych czasach można wyrażać siebie na tysiące sposobów. Jednym z nich jest wyrażenie swojego “ja” poprzez odpowiednią aranżację wnętrza. Domy i mieszkania nie spełniają wyłącznie funkcji użytkowej, ale również estetyczną, a także pozwalają kształtować emocje. Wszystkie funkcje domu można doskonale zaplanować poprzez odpowiednie zaprojektowanie jego wnętrza.

Projektowanie wnętrz pozwala nie tylko na wydobycie z pomieszczenia jego funkcji użytkowych. Pozwala również na odpowiednie ukształtowanie przestrzeni, tak by wyrażała ona pewne emocje projektującego lub zleceniodawcy, a także by wywoływała odpowiednie wrażenie u osoby odwiedzającej pokój, mieszkanie, dom czy inne pomieszczenia. Wiedzą o tym doskonale projektanci instytucji i domów handlowych, w których wszystko, począwszy od podłóg, skończywszy na suficie, jest dokładnie zaplanowane, by niejako zmusić klienta do odpowiedniego poruszania się w przestrzeni. Odpowiednia aranżacja wnętrz wpływa na zachowanie osób w nich się znajdujących. Przykładowo może to być aranżacja wnętrza biura. Od niej zależy efektywność pracowników i ich samopoczucie. Źle zaprojektowane wnętrza wprawiają nas w stan niepokoju i nie pozwalają się skoncentrować na tym, co przyszliśmy tu robić.

Projektowanie i aranżacja pomieszczeń to kompleksowa usługa zaczynająca się od ustalenia czego chce zamawiający, poprzez zaprojektowanie wnętrza i naniesienie niezbędnych poprawek, do zakupienia potrzebnych materiałów i realizacji projektu. Warto więc poświęcić na to odpowiednio dużo czasu. Projekt wnętrza można przeprowadzić samemu, jeśli ma się ku temu chęci i możliwości, albo powierzyć zadanie wykwalifikowanemu w tej dziedzinie architektowi, który z pewnością nam w tej materii pomoże.

W pierwszym przypadku można zaufać swojemu gustowi, jeśli chodzi o projektowanie wnętrza własnego mieszkania czy domu. Jeśli jednak w grę wchodzi przestrzeń użytkowa, na przykład instytucja publiczna, czy biuro, warto zlecić pracę architektowi wnętrz, który posiada niezbędne w tej materii doświadczenie. Ja polecam biuro projektowe Orange Studio. Za pomocą konkretnych rozwiązań dopasuje on nasze pomysły do rzeczywistości, a następnie przeleje wszystko na papier, oceni czy to możliwe i co najważniejsze, również wyceni. Projekty najbardziej weryfikowane są przez finanse i od początkowego projektu do jego realizacji jest jeszcze bardzo długa droga.