Zaznacz stronę

Projekty domów energooszczędnychZałożeniem budownictwa energooszczędnego jest ograniczenie ilości zużywanej energii. Wskaźnik jej zużycia w domach budowanych metodą tradycyjną, kształtuje się na poziomie 120-125 kWh/m2 w skali roku, a ideą domu energooszczędnego jest ograniczenie jej ponad dwukrotnie, aby w skali roku niezbędne było zużycie tylko 50-60 kWh/m2. Nie tylko na świecie, ale również i w Polsce, projekty domów energooszczędnych stały się ostatnio nowym trendem w budownictwie. Pomimo tego, że wydatki na jego budowę są wyższe o około 10-15%, inwestycja ta zwraca się po upływie 5-6 lat, a następnie już tylko na siebie zarabia.

Według analityków i producentów materiałów budowlanych, na początku 2012 roku dało się zauważyć wzrost zainteresowania budową domów jednorodzinnych. Udział wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w Polsce, w odniesieniu do całkowitej liczby pozwoleń na budowę wyniósł około 52%, natomiast ten sam wskaźnik w województwie świętokrzyskim – aż 74%.
O potencjale tego regionu i rozwoju budownictwa świadczy również ilość istniejących w Kielcach, Busku-Zdroju, Pińczowie czy Chmielniku biur projektowych. Jednak tylko niewielki ich odsetek oferuje swoim klientom projekty domów energooszczędnych.

W jaki sposób odróżnić zwykły projekt domu od projektu domu energooszczędnego?
Oto kilka zasad, które pozwolą na ich rozróżnienie.

– Zwarta i optymalna bryła, która pozwoli na ograniczenie mostków cieplnych.
Domy energooszczędne zazwyczaj projektowane są z dachem płaskim, bądź dachem o niskim kącie nachylenia. Brak balkonów lub balkony odpowiednio odizolowane od całości budynku również decydują o ograniczeniu zażywanej energii.

– Odpowiedni układ wnętrz, czyli podział budynku na strefy różnych temperatur tak, by pomieszczenia, w których temperatura powinna być wyższa (czyli salon, pokój dzienny)znajdowały się w południowej części domu, a pomieszczenia, w których temperatura może być niższa (kuchnia, sypialnie, garaż) – w północnej części. Ważne jest, aby strefy te znajdowały się z dala od siebie.

– Ilość stolarki okiennej – umiejętne wykorzystanie promieni słonecznych zmniejszy wydatki na ogrzanie domu, dlatego ważne jest, aby południowa strona domu miała jak największą ilość przeszkleń, natomiast północna – ich jak najmniej.

– Właściwa izolacja termiczna.
Dobrze dobrana, nie pozwoli na wychładzanie temperatury przez warunki, panujące na zewnątrz. Warto więc zainwestować w ocieplenie o grubości 20-30 cm, by uzyskać znaczne oszczędności w dłuższym przedziale czasu.

– Ciepły montaż okien zapewni ochronę przed przedostawaniem się ciepła na zewnątrz.

– Wentylacja mechaniczna, która zapewni komfort i zdrowie, ponieważ usuwa nie tyko kurz i pył, ale również nieprzyjemne zapachy. Dom wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła zużyje dużo mniej energii na ogrzanie, niż dom tradycyjny.

Energooszczędne rozwiązania, czyli możliwość zastosowania odnawialnych źródeł energii, które pozytywnie wpłyną na stan środowiska naturalnego.