Zaznacz stronę

Zapewne każdy z kierowców zastanawiał się kiedyś nad przesiadką na popularny jednoślad jakim jest skuter. Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojazdy te zdobyły w Polsce ogromną popularność głownie za sprawą niskiej ceny, niewielkich kosztów eksploatacji i wygody poruszania się po zakorkowanych ulicach. Nic zatem dziwnego, że wiele osób rozważa zakup skutera jako alternatywnego środka transportu. Jednak przed udaniem się do sklepu po pachnącą nowością maszynę warto rozważyć wszystkie wady i zalety jej posiadania.

Aspekt pozytywny

Jeśli chodzi o pozytywne aspekty poruszania się skuterem to śmiało można do nich zaliczyć, wspomniane już wyżej, niskie koszty eksploatacji. Jeśli nie mamy horrendalnie dużych wymagań i jednoślad ma nam służyć głownie do przemieszczania się z miejsca na miejsce to na zakupy powinniśmy wydać nie więcej niż 3 do 5 tysięcy złotych. W tej cenie dostaniemy przyzwoite skutery Romet lub niczym im nie ustępujące skutery Zipp. Obie marki bez problemu poradzą sobie z zadaniami takimi jak dojazd do pracy lub wypad na niewielkie zakupy.

Skutery mają też to do siebie, że potrzebują bardzo mało paliwa. Maszyny z silnikami o najpopularniejszej pojemności (50 cm3) mieszczą się w nieco ponad 3 litrach na 100 km, czyli zdecydowanie mniej niż potrzebuje najmniejszy nawet samochód.

Kolejną zaletą skuterów jest ich mobilność. Jednoślady te są na tyle zwinne, że bez problemu przecisną się w korku, a w miejscu docelowym nie będziemy mieć żadnych problemów z zaparkowaniem pojazdu (od biedy naszą maszynę możemy nawet zostawić na parkingu dla rowerów).

Słabe strony jednośladów

Skutery mają też swoje słabsze strony, a do najpoważniejszych ich wad należy dość niewielka moc. Przypomnijmy, że najpopularniejsze jednoślady mogą poruszać się z prędkością nie przekraczającą 50 km/h co nie jest wartością imponującą, chociaż powinno wystarczyć w ruchu miejskim. Wyklucza to jakieś dalsze wycieczki w teren, no chyba że ktoś jest masochistą lub myśli o zakupie mocniejszej maszyny (w tym drugim przypadku trzeba brać pod uwagę sporo wyższą cenę).
Kolejną niedogodnością z jaką spotykają się właściciele skuterów jest brak dachu. Być może pozwala to poczuć przysłowiowy wiatr we włosach, ale tylko w przypadku kiedy nie pada. Cecha ta rodzi także konieczność trzymania pojazdu w garażu lub przynajmniej okrywania go specjalnym futerałem.

5659566527_f21990e6b4_z

Wadą skuterów jest także ich niewielka pojemność bagażowa, o ile można to tak nazwać w tym przypadku. Chociaż nie są to pojazdy przeznaczone do przewożenia ładunku to jednak fajnie byłoby móc przewieźć nimi coś więcej niż tylko małe zakupy lub kaski dla dzieci. Na szczęście sytuację ratują dostępne na rynku bagażniki lub kufry. Należy jednak pamiętać, że nie zmienią one drastycznie ładowności jednośladu.

Jak widać skutery mają swoje dobre i złe strony. Myślę jednak, że jeżeli ktoś świadomie zdecyduje się na zakup to doskonale zdaje sobie sprawę z ograniczeń takiego pojazdu i nie będzie specjalnie narzekał np. na niską ładowność. Skuter służy do szybkiego pokonywania małych odległości w ruchu miejskim i jako taki sprawdza się znakomicie.