Zaznacz stronę

Czy to prowadząc własna firmę, czy pracując w wielkim przedsiębiorstwie wszyscy zdają sobie sprawę, że prowadzenie księgowości jest warunkiem koniecznym funkcjonowania biznesu. W zależności od obrotów firmy księgowość możemy podzielić na uproszczoną i pełną.

Księgowość uproszczona jest zbiorem elementarnych zasad, jakimi ma kierować się przedsiębiorca podczas gromadzenia informacji finansowych oraz rozliczania się z Urzędem Skarbowym. W myśl art. 2 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku przysługuje każdej firmie, która nie przekroczyła progu obrotów wynoszącego 1 200 000 euro. Została stworzoną, by właściciele małych firm nie musieli dokonywać żmudnych czynności rachunkowych, utrudniających prowadzenie działalności i ponosić przy tym niemałych, a zbędnych kosztów.

Niewątpliwymi zaletami księgowości uproszczonej jest prostota jej prowadzenia oraz fakt, że może być prowadzona nawet przez właściciela firmy. Co, jak wiadomo, obniża koszty działalności.  Sporym minusem jest to, że poza podstawowymi danymi ciężko z niej wywnioskować coś więcej niż aktualny stan finansów firmy.

Możemy rozróżnić trzy rodzaje księgowości uproszczonej. Książka Przychodów i Rozchodów (KPiR), karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany.  Z wyżej wymienionych najprostszą i najczęściej stosowaną metodą rozliczania jest KPiR, polegająca na zestawianiu wysokości przychodów i kosztów. W tym wypadku podatek płaci się od różnicy.

Z kolei prowadzenie księgowości pełnej wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu rachunkowości. Z jednej strony skomplikowana, z drugiej mówiąca wiele o sytuacji finansowej. Co więcej, ten narzucony odgórnie, sformalizowany typ księgowości, może służyć porównaniom pomiędzy firmami. Jest to możliwe, gdyż księgowość pełna w każdej z nich wygląda tak samo. Dzięki niej można prześledzić każdą transakcję finansowa dokonywaną przez daną firmę. Jednak wymaga zatrudnienia specjalistów z tej dziedziny. Szczęśliwie, w większych miastach księgowość jest jednym z kierunków akademickich, stąd można tu znaleźć sporo osób obeznanych z ta dziedziną rachunkowości.

Oba typy księgowości mają swoje wady i zalety. Dlatego też mając wybór, należy się zastanowić, co będzie lepsze dla prowadzonego przez nas biznesu. A potem już tylko konsekwentnie działać. Więcej informacji o obu rodzajach księgowości znajdziemy na www.talented.com.pl.