Zaznacz stronę

Miejskie ptactwo z każdym rokiem staje się coraz bardziej problematyczne dla mieszkańców. Tą najbardziej kłopotliwą kwestią związaną z tymi zwierzętami jest oczywiście bałagan jaki powodują. Każdy bowiem kto posiada balkon lub szeroki parapet wie, iż ptasie odchody potrafią znacznie uprzykrzyć życie, a sprzątanie nieczystości z wymienionych miejsc wydaje się nie mieć końca.
Istnieją na szczęście rozwiązania, które pozwalają na pozbycie się tego utrapienia. Przyjrzyjmy się zatem sytuacji na rynku i dowiedzmy się, jakie opcje mamy do wyboru kiedy zdecydujemy się na montaż zabezpieczeń przeciw ptakom. Bez wątpienia najbardziej rozpowszechnionym wariantem ochrony są specjalne moduły z kolcami, które uniemożliwiają ptakom siadanie na konkretnych kawałkach dachu czy parapetu. Jest to sposób, który wdrożyć można na własną rękę, gdyż montaż jest niezwykle prosty. Odpowiednie panele kolcowe można znaleźć w praktycznie każdym sklepie z artykułami budowlanymi, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych za pół metra. Dlatego jest to też wariant oszczędny. Ostatnimi jednak czasy organizacje zrzeszające obrońców praw zwierząt wskazują na dosyć brutalny charakter zabezpieczeń kolcowych. Nie sposób się z tym nie zgodzić, bowiem trzeba przyznać, iż ostre kolce są niebezpieczne nie tylko dla ptaków, ale także dla obchodzących się z owymi panelami ludzi. Dosyć dobrym zamiennikiem o takiej samej skuteczności są zabezpieczenia spiralne, które montuj się identycznie jak kolce. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest to, iż spirale są bezpieczne dla każdego, a dodatkowo ich wygląd jest bardziej estetyczny. Inną alternatywą są specjalne siatki, które uniemożliwiają ptakom dotarcie do powierzchni, na których ich nie chcemy.

Sklepy specjalistyczne oferują siatki różnego rodzaju, których głównym wyróżnikiem jest wielkość pojedynczego sita. Całe szczęście oferty zawierają zarówno siatki mogące zatrzymać duże ptaki, jak i też te mniejsze. Jeśli chodzi o koszty, są one podobne niż w wariantach wymienionych wyżej, jednak trzeba się liczyć z zakupem dodatkowego wyposażenia w postaci akcesoriów montażowych. W ramach budżetowych rozwiązań można zainwestować także w odstraszacze żelowe. Są to niewielkie pojemniki ze specjalną mieszanką chemikaliów, które parując, w świadomości ptaka sprawiają wrażenie palącego się ognia. Efekt odstraszający utrzymuje się przez nawet 3 lata. Dosyć wyższą półką cenową są odstraszacze wizualne, z których najtańsze są oczywiście naklejki imitujące ptaka drapieżnego. Chodzi tutaj o kształty jakie często da się zauważyć na ekranach dźwiękochłonnych przy bardziej uczęszczanych drogach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby stosować je na szybach wieżowców czy nawet na oknach prywatnego domu. Przy okazji wizerunków ptaków drapieżnych, branżowe sklepy proponują klientom także realistycznie wyglądające makiety takich gatunków, co działa odstraszająco na mniejsze ptaki. Jest to niestety dosyć drogie, gdyż dobry model to koszt kilkudziesięciu złotych.
Opłaca się jednak zainwestować w dobrą ochronę przeciw ptakom. Zestawiając bowiem koszty dowolnego zabezpieczenia z wydatkami na renowację elewacji, stanowczo wyjdziemy na tym korzystnie.

źródło: http://www.ehc-krakow.pl/oferta/system-odstraszania-ptakow