Zaznacz stronę

Okres wakacyjny na rynku nieruchomości już od kilku lat cechuje spadek popytu, stale zwalczany kuszącymi promocjami. Ta prawidłowość dotyczy także Krakowa, który należy do bardziej obleganych miejsc odnośnie rynku mieszkaniowego. Częstym sposobem na przyciągnięcie klientów jest wprowadzanie rabatów cenowych oraz gratisów np. w postaci miejsc postojowych w cenie lokalu. Rzadziej możemy liczyć na oferty związane z wykończeniem obiektu lub z nagrodami niezwiązanymi z samą nieruchomością. Dużą popularnością na początku dekady cieszyły się wycieczki zagraniczne dla dwojga.

Z danych opublikowanych przez NBP wynika, iż spadek cen nieruchomości ma szansę utrzymać się także po zakończeniu okresu wakacyjnego. Może mieć to wpływ na spadek popytu na kredyty hipoteczne.

Rok 2013 zasługuje na miano „okresu mieszkań gotowych” na krakowskim rynku. Mniej więcej co trzecie mieszkanie oferowane przez deweloperów znajduje się w budynkach przystosowanych do użytkowania. Nowe mieszkania oferuje już od ceny 5600 zł za metr kwadratowy. W porównaniu ze średnią ceną metra kwadratowego jest to niewątpliwa okazja. Najtańsze oferty dotyczą lokali znajdujących się na południe od Wisły (między innymi Dębniki, Podgórze, Bieżanów – Prokocim).

Dla przedsiębiorców  Kraków jest wystarczająco atrakcyjnym miejscem na inwestycje. Historyczne miasto cieszy się prężnie funkcjonującą turystyką i coraz większą liczbą studentów, w tym także obcokrajowców, zainteresowanych stałym pobytem, a co za tym idzie nabyciem własnego mieszkania w Krakowie. Atrakcyjność nieruchomości ma także związek z jej położeniem. Ścisłe centrum cieszy się największym zainteresowaniem, jednak potencjalni nabywcy muszą liczyć się wówczas z większym kosztem zakupu. Oczywistym faktem pozostaje świadomość inwestorów o zależności funkcjonalności obszaru od celu w jakim interesant chce zdobyć lokal. Mimo wszystko kryteria finansowe powinny opierać się na odległości od strategicznych punktów całego miasta. Z takiego właśnie powodu bardzo popularne są mieszkania na Bronowicach, jak to osiedle mieszkaniowe – www.oazabronowice.pl. Bliskość od centrum, świetna komunikacja, nowoczesne budownictwo oraz przystępne ceny czynią to miejsce wyjątkowo popularnym wśród kupujących.

Z punktu widzenia klientów kwestie finansowe zawsze stanowią priorytet, który rzadko kiedy ustępuje marzeniom o luksusowej lokalizacji i wygodzie. Nie oznacza to jednak, iż oba elementy , a więc atrakcyjność cenowa oraz wysoki standard nie mogą iść w parze.