Zaznacz stronę

Sklep internetowy powinien współpracować z systemem aukcyjnym

Wpadliśmy na dobry pomysł sprzedaży produktów, mamy kontakty do producenta, dzięki któremu możemy zaproponować klientom atrakcyjne ceny, a także asortyment, który „ma wzięcie” (czyli mamy spore zainteresowanie produktami). Zaczęliśmy od sprzedaży na aukcjach, ale przydałoby się w końcu otworzyć własny sklep internetowy. Dzięki temu zyskamy większą wiarygodność, jako firma.

Aukcje jako promocja sklepu

Sama sprzedaż na aukcji to dobra forma promocji sklepu, ale ludzie kupujący od firm na portalach aukcyjnych często przed kliknięciem „kup”, chcą zajrzeć na ich witryny firmowe, sklepy. Dopiero tam mają możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o firmie, zwłaszcza gdy wydatek jest w ich odczuciu trochę większy.

Jeżeli dowiemy się, że sprzedający, oprócz portalu aukcyjnego, sprzedaje również przez witrynę zakupową, bądź ma swoją siedzibę i sklep offline, jesteśmy od razu bardziej przekonani o jego profesjonalizmie. Mamy często poczucie, że to poważna firma, a nie biznes prowadzony „z garażu”, więc spokojnie dokonujemy zakupu. O ile oczywiście serwis firmowy, czy sklep internetowy, na jaki trafiliśmy, zachęca nas. Możemy również uzyskać efekt odwrotny, sklep zamiast zachęcić zraża do zakupu ze względu na swój nieprofesjonalny wygląd, bądź błędy w działaniu strony.

Od czego rozpocząć działalność w sieci

Zaczęliśmy jednak od tego, że aukcje internetowe to dobry pomysł na początek biznesu internetowego, ale również sposób na promocję sklepu internetowego w przyszłości. Najlepsze oprogramowania sklepów internetowych dostępne na rynku wirtualnym dają możliwość integracji witryn z portalami aukcyjnymi. Co to oznacza w praktyce?

Na witrynie zakupowej znajdują się opisy produktów, zdjęcia, parametry przedmiotów, itp. Produktów często mamy naprawdę wiele. Produkty, opisy i zdjęcia są przez nas tworzone za pierwszym razem, gdy pojawiają się na witrynie, bądź są importowane z baz producentów. Dlatego też, każdorazowo, gdy w sklepie pojawia się jakiś produkt po przerwie (np. nie mieliśmy go przez jakiś czas ze względu na braki u producenta), nie musimy tworzyć nowego opisu i za każdym razem dodawać zdjęć, itp. Natomiast, nawet jeśli samodzielnie tworzymy opisy produktów, itp., robimy to systematycznie.

Automatyzacja oznacza mniejsze koszty

Wyobraźmy sobie, że za każdym razem, gdy dodajemy jakiś przedmiot ze sklepu na aukcję, musielibyśmy ręcznie zaznaczać wszystkie opcje, jak w przypadku sprzedaży w imieniu osoby prywatnej. Nie jest to nic trudnego, ale przy liczbie kilkuset produktów, byłoby wyczerpujące i ostatecznie mogłoby się zwyczajnie okazać nieopłacalne.

Sklep internetowy może być zapleczem systemu aukcyjnego

W programach do prowadzenia sprzedaży przez sklep internetowy, są dziś dostępne funkcjonalności, dzięki którym witryna zakupowa zintegrowana jest z serwisem aukcyjnym i wystawianie produktów na aukcję odbywa się za pomocą dosłownie jednego kliknięcia (możliwe jest również automatycznie wznawianie aukcji). Ponadto, pewne ustawienia zapisujemy na stałe (za pierwszym razem zapisujemy w pamięci oprogramowania ustawienia specjalne aukcji, np. pogrubienie, wyróżnienie oferty, itp.).

Na koniec …

Sprzedaż na aukcjach internetowych to dobry pomysł na promocję sklepu. Możemy z ofertą witryny dotrzeć do większej ilości klientów, a także od aukcji zacząć sprzedawać. Pamiętajmy jednak o tym, że sklep internetowy pozwoli nam na profesjonalną sprzedaż produktów, a własna witryna to zdecydowanie większy profesjonalizm, niż tylko konto na portalu aukcyjnym.