Zaznacz stronę

Trzeba przyznać, że świat obfituje w ludzi o różnych osobowościach – zarówno pedantów obdarzonych zmysłem estetycznym i nadmierną dbałością o porządek, jak i tych, którzy uważają, że okna wystarczy myć najwyżej raz w roku, a najlepiej przy gościach po prostu chować je za roletą, firanką czy inną osłoną. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy i tej daleko już do świeżego i zadbanego wyglądu. Jak, w najprostszy sposób, poradzić sobie z czyszczeniem osłon okiennych?

W przeszłości praktycznie jedynym rodzajem dekoracji okiennych były firanki i zasłony, które nie stanowiły problemu w utrzymaniu – wystarczyło je bowiem wyprać. Podobnie zresztą jest dzisiaj – czyści się je samemu lub oddaje do pralni. Współcześnie w domach, biurach i innych pomieszczeniach zagościły również rolety, plisy czy żaluzje – dbanie o ich schludność wymaga już innego podejścia. Zanim jednak zdecydujesz się na odświeżenie dekoracji okiennych, oceń stan ich zabrudzenia. To niezwykle istotna kwestia, gdyż nieraz pozwala zaoszczędzić dużo czasu gospodarzowi. Gdy osłony są jedynie zakurzone, wystarczy przetrzeć je suchą szmatką. Jeśli natomiast znajdziesz na nich zacieki lub plamy, konieczne jest ich mycie lub czyszczenie.

roletyPotrzebne do tego celu będą niewątpliwie płyn do mycia, szmatki i ścierki do kurzu, gąbka oraz środek nabłyszczający. Czyszczenie żaluzji obfituje natomiast w dodatkowy, inny niż tradycyjne przetarcie szmatką, sposób – można przy nich użyć bowiem szczotki, która złożona jest z futrzanych wałków (od 2 do 7) umieszczonych równolegle w odległości proporcjonalnej do odstępów między szczeblami żaluzji. Pozwala to na efektywne, zdecydowanie szybsze i praktyczniejsze sprzątanie. Alternatywę przy tych dekoracjach okiennych stanowi także specjalna końcówka montowana do odkurzacza i ułatwiająca pracę.

Po pozbyciu się kurzu, który na kolejnych etapach czyszczenia mógłby ulec rozmazywaniu, należy przejść do właściwego sprzątania. Sposób odświeżania zależny jest od materiału, z którego wykonane zostały osłony – żaluzje z tworzyw sztucznych wymyjemy gąbką czy ściereczką zanurzoną w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, żaluzje aluminiowe – polerujemy suchą, flanelową szmatką (gdyż pod wpływem wilgoci matowieją), a te drewniane – także na sucho i przy użyciu środka nabłyszczającego. Plisy, nawet te z delikatnego materiału, są trwale splisowane termicznie, co czyni je trwałymi i przez to łatwymi do prania. Wystarczy namoczyć je w letniej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub proszku do prania, przepłukać i pozostawić na 12 godzin do wyschnięcia. Rolety, jak te oferowane na http://www.wolakrakzal.com.pl, stanowią z kolei najbardziej elastyczny materiał do czyszczenia – niektóre z nich można nawet prać w pralce, ustawiając program do tkanin delikatnych i bez wirowania. Modne ostatnio tkaniny typu dzień-noc nie można prać w pralce ani chemicznie ze względu na materiał (zwłaszcza poliester), który może się odbarwiać.

Zanim przystąpisz do samodzielnego czyszczenia osłon okiennych, koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta i według nich postępuj. Uchroni Cię to przed ewentualnym zniszczeniem zasłon czy rolet, a w ich odświeżaniu chodzi przecież o ich upiększanie!