Zaznacz stronę

Wszyscy dobrze wiemy, że jeśli spóźnimy się z dostarczeniem wypełnionego PIT do Fiskusa poniesiemy karę, zazwyczaj pieniężną, jednak co kiedy to Urząd się spóźnia?

Każda osoba, która zapomni w terminie złożyć zeznanie roczne do Urzędu Skarbowego musi liczyć się z się z tym, że poniesie tego konsekwencje. W przypadku jednak, kiedy wysyłamy PIT przykładowo pocztą i dzień wysłania jest jeszcze zgodny z określonym terminem, jednak nie dotrze on na czas nie będziemy musieli opłacać grzywny. Jest jednak taki problem, że jeśli Fiskus otrzyma wniosek po terminie wydłuży się nasz czas oczekiwania na ewentualny zwrot podatku, dlatego też warto zająć się tym wcześniej, bądź skorzystać z programu do PIT, który usprawni twoją pracę nad drukiem, a dodatkowo wysyłając go przez Internet masz pewność, że dotrze on i zostanie zaksięgowany w kilka chwil. Dodatkowo otrzymasz informację od Fiskusa UPO, czyli Urzędowe poświadczenie odbioru, więc nie należy się już wtedy o nic martwić.

Dodatkowo podczas składania korekty również zdarza się, że nasze zeznanie podatkowe zostanie dostarczone przez nas lub przez pocztę w późniejszym terminie. Wtedy też będziemy musieli poczekać dłużej na nasze pieniądze, które zwrócić musi nam Urząd Skarbowy. Również w tym przypadku sprawdzi się bardzo dobrze program do PIT, ponieważ dzięki niemu mamy pewność, że nasze zeznanie roczne będzie wypełnione bezbłędnie, za sprawą jego funkcji którą jest automatyczne sprawdzanie poprawności wypełnionego druku oraz pomoże on nam wybrać wszystkie niezbędne formularze oraz załączniki, których brak także przyczynia się do wypełnienia korekty wniosku.

Zdarza się jednak też czasem, że to Urząd nie zawsze dotrzymuje terminu. Dla niego również jest przeznaczona kara, która stosowana jest jeśli zbyt długo czekamy na zwrot nadpłaconego podatku. W takim przypadku Fiskus zobowiązany jest zwrócić o 10% więcej pieniędzy podatnikowi, od wyznaczonej początkowo kwoty.

Warto pamiętać, że Urząd ma trzy miesiące na dokonanie zwrotu, więc w przypadku kiedy nasz PIT nie z naszej winy został dostarczony po terminie, czyli w większości rodzajów formularzy PIT po 30 kwietnia 2014 roku możemy czekać jeszcze dłużej, jednak kiedy nie otrzymamy tej kwoty w wyznaczonym terminie w skali roku Fiskus musi doliczyć do wysokości kwoty Twojego zwrotu nadpłaconego podatku 10%.