Zaznacz stronę

Mieszkania i domy to bardzo istotne elementy rozwoju każdego kraju. Jeśli brakuje odpowiedniej ilości nowych mieszkań, państwo może zacząć przeżywać poważny kryzys. Problemy tego rodzaju możemy obserwować w Polsce. Na rynku mieszkań mamy bardzo mało nowych, strategicznychinwestycji. W ten sposób nowych mieszkań jest znacznie mniej, niż chętnych. Wysoki popyt i niska podaż wpływa na ceny, które dodatkowo są kuszące dla inwestorów jacy zajmują się spekulacją. Powoduje to bardzo wysoki wzrost cen mieszkań, zwłaszcza w okresach szybkiego rozwoju kraju. Przekłada się to na problemy mieszkaniowe z jakimi boryka się wiele młodych osób. Taka sytuacja jest jednym ze skutków kryzysu demograficznego, gdyż brak bezpiecznego lokum do mieszkania, jest zawsze jedną z ważniejszych przyczyn braku zakładania przez młodych ludzi rodzin. Z tego powodu w wielu krajach strategiczne inwestycje dotyczą również rynku mieszkaniowego.

W Polsce państwo decyduje się na wspieranie młodych małżeństw poprzez strategiczne inwestycje w preferencyjne kredyty. W ten sposób możliwe jest uzyskanie mieszkania przez osoby, które mają wysokie dochody. Kredyt hipoteczny nawet z gwarancjami ze strony rządu nie jest łatwy do uzyskania. Dodatkowo każdy kredyt jest konieczny do spłacenia w długim okresie czasu. Z tego powodu wiele młodych osób nie decyduje się na wzięcie kredytu z obaw przed problemami z jego spłatą. Jeśli strategiczne inwestycje dotyczą rynku mieszkalnictwa, instytucje państwa nie muszą wcale decydować się na budowanie nowych mieszkań. Takimi działaniami mogą zajmować się firmy budowlane, czy developerzy, którzy jednak zapewniają niskie ceny w ramach przetargów.

Wiele krajów poradziło sobie z problemami na rynku mieszkaniowym poprzez strategiczne inwestycje jakie dokonywane są ze strony samorządów lokalnych lub władz państwowych. W ten sposób możliwe jest uzyskanie tanich mieszkań przez duże grupy społeczne. Wpływa to między innymi na większe możliwości młodych ludzi do zakładania w młodym wieku rodzin. Brak możliwości zakupu mieszkania jest problemem, zwłaszcza na takich rynkach jak polski, gdzie strategiczne inwestycje w tym obszarze dopiero raczkują. Na polskim rynku mamy do czynienia ze brakiem odpowiedniej bazy mieszkań i domów pod wynajem. Na tym rynku mamy do czynienia również z wysokimi cenami, co za tym idzie wynajem staje się, zwłaszcza w dużych miastach równie problematyczny, co zakup nowego mieszkania. W tym zakresie właśnie potrzebne są strategiczne inwestycje. Taka sytuacja wielu osobom całkowicie blokuje możliwość korzystania z własnego miejsca do mieszkania, co ogranicza stopę życiową takich osób oraz ich rozwój, a taka sytuacja ma zawsze przełożenie na gospodarkę całego kraju.