Zaznacz stronę

Suplementy diety to nie tylko środki zawierające witaminy i minerały, które mają wzbogacić naszą dietę. Jest ich wiele rodzajów o różnych, czasami specjalistycznym przeznaczeniu. Stosowane są zwłaszcza w środowisku sportowym, gdzie każdy cały czas tara się przekroczyć własne fizyczne granice.

Suplementy diety – legalne i nielegalne

Współcześnie wyniki sportowe są bardzo wywindowane. Bardzo trudno jest pobić jakkolwiek rekord. Są one tak wyśrubowane, że trzeba być nadczłowiekiem, aby tego dokonać. Z tego względu sportowcy starają się jak mogą zwiększyć swoje możliwości fizyczne. Pomagają im w tym suplementy diety. Możemy podzielić je generalnie na kilka typów:

środki pomagające uzyskać lepsze wyniki (legalne)
środki pomagające uzyskać lepsze wyniki (nielegalne, doping)
środki maskujące
środki wspomagające utrzymanie diety

Doping

Światowy Kodeks Antydopingowy bardzo wyraźnie określa, które środki mogą być przyjmowane przez osoby zawodowo zajmujące się sportem, a które zostały zdelegalizowane. Zażywanie ich jest traktowane jako doping i prowadzi do dyskwalifikacji danej osoby. Współczesny sport wywiera bardzo dużą presję na zawodnikach, dlatego niektórzy, pomimo wyraźnych zakazów, nadal starają się wspomagać nielegalnymi środkami.

suplementy diety a doping w sporcie

Zdrowie i kariera

Należy jednak zapytać o bezpieczeństwo stosowania dopingu. Nie chodzi tylko i wyłącznie o kwestię kariery, która może zostać przekreślona w przypadku wykrycia specyfiku w organizmie sportowca. Mocne środki dopingujące, takie jak sterydy, mogą w dłuższej perspektywie wpływać na zdrowie danej osoby. Bawienie się hormonami, jeszcze bez konsultacji z lekarzem, może prowadzić do opłakanych w skutkach wyników. Można zrujnować sobie nie tylko zdrowie, lecz również karierę sportową.

Presja oczekiwań

Presja ciążąca na zawodnikach jest ogromna. Stosunkowo łatwiej mają osoby nowe, świeże, które dopiero zajmują pierwsze miejsca na podiach. Nikt nie ma wobec nich jeszcze skonkretyzowanych wymagań. Jeśli uda im się zająć pierwsze miejsce w jakichś zawodach, dopiero wówczas zdobywają sponsorów, grono fanów i zainteresowanie rodaków. Wówczas zaczyna pojawiać się problem z obciążeniem psychicznym. Wymagania wobec zawodnika rosną, i to nie tylko z powodu własnej ambicji, lecz również oczekiwań innych osób. Z tego względu praktycznie każdy zawodnik w dzisiejszych czasach posiada swojego psychologa sportowego, który nie tylko doradzi, lecz również pomoże rozładować napięcie.

Fani, kibice, działacze związkowi, sponsorzy, w końcu zaś rodzina i własna ambicja – wszystko to tworzy napięcie i oczekiwania wobec osiąganych wyników. Stres i obawa przed poniesieniem porażki może prowadzić do zainteresowania tematem dopingu w sporcie.