Zaznacz stronę

Są wielorakie obłąkane pomysły na zrealizowanie Sylwka w górach. Jeden z nich to uczczenie tej ostatniej nocy w roku na Kasprowym. Rzecz normalna, nie chodzi o dach hotelu Kasprowego Mercury, chociaż dla niejednej grupy pasjonatów gór uciecha w tym czasie na deskach prestiżowego obiektu to przywilej. Powiadamy o realnym Sylwestrze, na najprawdziwszym szczycie – Kasprowym Wierchu. W jaki sposób może wyglądać takowa impreza?

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Tenże sam wierch Kasprowego Wierchu jest atrakcją samą w sobie, głównie w taką noc, aczkolwiek pomocniczym aspektem jest tam obserwatorium meteorologiczne. W poprzednim roku bawiło się dookoła niego 30 osób. Jak tam doszli? Jedni ze schroniska Murowaniec, inni poprzez Goryczkową z Zakopanego. Było mroźnie, czyli tak jak przystało na przyzwoitą zimę w Górach, niebo gwieździste, wiatr wątle przywiewał, jakoby się domyślał, że nie może popsuć wyśmienitej przyjemności imprezowiczom urządzaniem zawieruchy. Sylwestrowicze rozgrzewali się raczej herbatką z termosu zamiast spirytusem, z przyczyn oczywistych. być może do herbat na smaczek dodało się co ociupinę. O północy padły gratulowania, a góralskie przyśpiewki poszły w ruch. Niestety, o hucznych występach fajerwekowych mowy być nie mogło, gdyż TPN nie darowałby tego chojrakom. Świstaki wybudzone ze snu zimowego, podobnie nie byłyby zachwycone. Jedyny do przyjęcia hałas wiązał się z otwarciem szampana, którego przynależało szybko wypić, by tenże sam nie uległ zamarznięciu w plastikowym kubku. Zaś z perspektywy Kasprowego podziwiano pokaz rozbłyskujących rac i petard odbywający się w metropoli Tatr – Zakopanem.

Po świętowaniu dwunastej godziny sylwestrowej, narciarze będący w błogim upojeniu procentowym, poczęli zjeżdżać w dół, natomiast inni podreptali pieszo. Niegdyś w rejonie stacji kolejki odbywały się zabawy sylwestrowe, jednakże droga powrotna dla uczestników, będących po paru głębszych, zagrażała runięciem w przepaść. Poniechano więc z tego rodzaju zabaw.

Dla tych, którzy tegorocznego Sylwestra mają ochotę spędzić właśnie w wyżej przedstawionych okolicznościach, kilka słów przypomnienia na temat owego kultowego szczytu. Kasprowy Wierch butnie wznosi się na wysokość 1987 metra n p m. w Tatrach Wysokich. Jest umiejscowiony w grani koronnej tychże Tatr. Znajduje się na krawędzi polsko-słowackiej. Doliny, nad którymi się wznosi to : Dolina Bystra, Suchej Wody Gąsienicowej, Cicha ( po stronie słowackiej ). Są to walne doliny. Do Doliny Kasprowej, która jest prawostronnym odgałęzieniem Doliny Bystrej, spływają urwiste ściany Kasprowego. Ta strona masywu jest niezbyt osiągalna. Znajdują się w niej żleby, z który najpopularniejszy jest Żleb pod Palcem. Turyści podbijają Kasprowy Wierch od dawien dawna, bo już od 50 lat XIX wieku. Pasjonaci nart upodobali sobie ten masyw od pierwszych lat XX wieku. Mówi się, że to właśnie Kasprowy jest najczęściej odwiedzonym szczytem Gór.