Zaznacz stronę

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest pierwsza pomoc. Odbyliśmy skrócony kurs w szkole średniej, co kilka lat powtarzamy zdawkowe informacje na ten temat na szkoleniach, które musi zapewnić nam pracodawca. Często po miesiącu te informacje po prostu ulatują niczym kamfora. A nie o to w tym wszystkim chodzi.

Na pewno chociaż raz w życiu przyjdzie nam spotkać się z sytuacją kryzysową, kiedy będziemy zmuszeni podjąć pewne działania z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kursy pierwszej pomocy mnożą się jak grzyby po deszczu, należałoby wybrać taki, który zapadnie nam w pamięć. Gdzie lektorzy, czy też prezenterzy mają odpowiednie wyposażenie do przeprowadzania wizualizacji. Każdy z uczestników musi próbować metody na fantomach. Pamiętajmy, że najlepiej zapada w pamięć doświadczenie empiryczne. Jeśli tylko obserwujemy lub notujemy możemy być pewni, że po dłuższym, czy krótszym czasie wiedza wyparuje, jeśli mamy natomiast okazję (a jeszcze lepiej obowiązek) w ramach zaliczenia kursu wykonania sztucznego oddychania na pewno zapamiętamy na dłużej.

carrying-296959_640

Pierwsza pomoc szkolenia – na co zwrócić uwagę wybierając kurs?
Przede wszystkim weźmiemy pod uwagę jakość poruszanych tematów. Być może jesteśmy w stanie znaleźć informacje na temat osoby prowadzącej szkolenie. Dobrze, by kurs był wielogodzinny, jeszcze lepiej – kilkudniowy. W jego skład powinny wchodzić pokazy, ćwiczenia, uczestnicy powinni dostać po zakończeniu materiały szkoleniowe i certyfikaty. Natomiast organizatorzy powinni wziąć pod uwagę, że uczestnicy wystawiają im opinie i to na ich podstawie będą lub nie będą zgłaszać się kolejni chętni. Dobrze by postawili na praktyków, którzy nie będą stawiali na regułki ale na prezentację poszczególnych kroków.

Co powinien zawierać kurs pierwszej pomocy przedmedycznej?
omówienie zawartości apteczki pierwszej pomocy
schemat działania w przypadku obecności ciała obcego
schemat postępowania w przypadku krwotoku z nosa
schemat postępowania w przypadku oparzenia
schemat postępowania w przypadku udzielania pierwszej pomocy osobie nietrzeźwej
postępowanie w przypadku połknięcia substancji żrącej
postępowanie w przypadku pomocy tonącemu
postępowanie w przypadku porażenia prądem
pozycja boczna
resuscytacja dorosłych i dzieci
postępowanie w przypadku udaru mózgu
postępowanie z urazami głowy
postępowanie w przypadku użądleń i ukąszeń
postępowanie w przypadku pomocy osobie mającej zawał
postępowanie w przypadku zatrucia czadem
opatrywanie ran
postępowanie podczas wypadku drogowego
pomoc w przypadku zasłabnięcia kobiety w ciąży
Musimy być wyczuleni na to, że ktoś może potrzebować naszej pomocy. Niekoniecznie są to sytuacje, kiedy ktoś na przystanku, w autobusie, czy na ulicy potrzebuje pomocy, ale mogą jej potrzebować nasi najbliżsi. Niejednokrotnie jesteśmy pierwszym i najważniejszym ogniwem, które zdecyduje o tym, czy chory dożyje przyjazdu karetki, czy nie będzie powikłań po przebytym urazie. Pamiętajmy o tym, że każdy z nas ma obowiązek wykonania pierwszej pomocy przedmedycznej i że mamy okazję uratować ludzkie życie.

 

źródło: http://emergroup.com.pl/szkolenia-rozszerzone/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy