Zaznacz stronę

Planując urlop rozważamy możliwość wyjazdu za granicę lub zwiedzania kraju. Wśród miast godnych polecenia z pewnością znajduje się Kraków. To obowiązkowy punkt na mapie Polski. W mieście każdy znajdzie coś dla siebie. Na początek stare miasto. Stare, brukowane uliczki pełne uroku kryjące kameralne kawiarenki. Będąc w Krakowie koniecznie trzeba przysiąść w jednym z ogródków restauracyjnych i niespiesznie wypić kawę.

Stare miasto to miejsce magiczne, obfitujące w artystów i malarzy. Jeśli mamy szczęście natrafimy na wróżkę, która przepowie przyszłość. W Krakowie jest cały szereg miejsc i zabytków wartych odwiedzenia. Na pierwszym miejscu są Sukiennice. To piękna, zabytkowa budowla. W jej wnętrzu znajduje się niezliczona ilość straganów. Miejscowi sprzedawcy oferują na nich pamiątki, torebki, futra, dewocjonalia oraz inne mniej i bardziej przydatne gadżety.
Sposób dotarcia na wakacje jest kluczowy. Dojazd samochodem jest dość kosztowny, ponadto w wakacje drogi mogą być zakorkowane – pozostając w stałym remoncie. Na miejsce najlepiej dotrzeć samolotem. To opcja najtańsza i najszybsza. Na miejscu najlepiej ulokować się w hostelu niedaleko wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie samochodu jest coraz popularniejszym zabiegiem. Podpisujemy umowę i wpłacamy kaucję. Samochód, który dostajemy jest sprawny, ubezpieczony i zatankowany do pełna. Wypożyczalnie mają wiele auto do wyboru. Jeśli jedziemy całą rodziną wybieramy duże, pięciodrzwiowe auto. Jeżeli na wakacje wybieramy się tylko z ukochaną osobą świetnym rozwiązaniem będzie samochód trzydrzwiowy. Decydując się do wyjazdu poza miasto lepiej wybrać droższe auto z mocnym silnikiem. Będzie idealne na trasę. Do jazdy po mieście lepiej wybrać samochód mały i zwinny.
Wynajem samochodów staje się coraz popularniejszy wśród turystów z Europy. Daje im niezależność i łatwość podróżowania. Z Krakowa już tylko rzut beretem do Zakopanego. A tam moc atrakcji. Na początek Krupówki. Będąc w Zakopanym koniecznie trzeba je odwiedzić: napić się piwa z miejscowego browaru i zjeść owczego oscypka. To obowiązek każdego Polaka. Ale Zakopane to przede wszystkim góry. Polskie góry lub słowackie – jeśli jest się doświadczonym alpinistą. Zakopiański Park Narodowy kryje w sobie wiele tajemnic i atrakcji. Przede wszystkim przyroda. przepiękne lasy, łąki i strumyki. I ta niekończąca się różnorodność kwiatów. Na szlakach można spotkać wiele zwierząt. Świstaki mieszkające w skalnych szczelinach to nie lada gratka dla zwiedzających. Jeśli ktoś ma szczęście natrafi na kozicę lub niedźwiedzia. Przy spotkaniach z takimi zwierzętami zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że to dzikie zwierzęta, które boją się ludzi. Jeśli nie zostaną sprowokowane do ataku – nic nam nie grozi.
Wycieczka w Tatry Wysokie musi obejmować wizytę nad morskim okiem. Dla prawdziwych śmiałków wyzwaniem pozostaje wspinaczka na Rysy. Ale to już temat do innej opowieści.
Zachęcam turystów do zwiedzania kraju. Jest jeszcze wiele nieodkrytych miejsc.