Zaznacz stronę

Wypadek to sytuacja, której każdy chce uniknąć. Jednocześnie nie da się całkowicie wyeliminować wszystkich zagrożeń. Dlatego trzeba brać pod uwagę konieczność zapobiegania okolicznościom, które mogą stać się przyczyną poważnego niebezpieczeństwa dla życia oraz zdrowia. Trzeba jednak również pamiętać o właściwym zachowaniu, gdy ktoś zostanie poszkodowany.

Pierwsza pomoc kojarzy się wielu osobom głównie z sytuacją wypadku samochodowego – tymczasem umiejętności z tego zakresu mogą okazać się przydatne praktycznie w każdym miejscu i czasie. Niebezpieczny wypadek może przydarzyć się w domu lub pracy, a właściwe postępowanie w takich sytuacjach wymaga nie tylko umiejętności sztucznego oddychania, ale także np. radzenia sobie z oparzeniami lub złamaniami kości. Najlepszym źródłem wiedzy na ten temat jest dobry kurs pierwsza pomoc, który obejmie wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z najczęstszymi wypadkami.

4472994485_e3e9eb3c96_b

Warto także pamiętać o tym – że nieprawidłowe udzielenie pierwszej pomocy często przynosi więcej szkody niż pożytku. Niestety w takich sytuacjach można łatwo popełnić różne błędy, które jedynie zwiększą obrażenia lub narażą poszkodowaną osobę na niepotrzebny ból. Wiele osób powstrzymuje się przed pomocą w przypadku wypadku, ponieważ obawiają się, że nie będą wiedzieli jak się zachować. Dobry kurs pierwszej pomocy powinien więc dostarczać jak najwięcej informacji, ale musi również zawierać informacje dotyczące praktycznych umiejętności. Taka wiedza pozwala na podjęcie właściwych działań w rożnych sytuacjach.

Równie ważne jak pierwsza pomoc jest zapobieganie wypadkom – ma to duże znaczenie przede wszystkim w miejscu pracy, zwłaszcza jeśli wykonywanie danego zawodu jest związane ze szczególnym zagrożeniem. BHP szkolenia mają szczególnie duże znaczenie przede wszystkim w zakładach przemysłowych, a także w przypadku osób, które wykonują zawody medyczne. Jednocześnie nie można zapominać, że przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa jest niezwykle ważne także w biurze, szkole oraz innych miejscach pracy.

Jakie zalety mają szkolenia BHP dla firm? – przede wszystkim pozwalają ograniczyć do minimum zagrożenie wypadkiem. Każdy pracownik powinien wiedzieć w jaki sposób postępować, żeby maksymalnie zmniejszyć zagrożenie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w swoim miejscu pracy. Właściwe zachowanie wszystkich pracowników będzie miało bardzo duży wpływ na działanie całej firmy nie tylko w kwestiach związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem.

8812011614_ba524ae374_o

Trzeba pamiętać o tym – że obowiązek systematycznego organizowania kursów BHP spoczywa bezpośrednio na pracodawcy. Niestety wielu przedsiębiorców zapomina o tym w swoich firmach lub szuka oszczędności kosztem szkoleń, co prowadzi do zwiększonego zagrożenia wypadkami. Tymczasem szkolenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy jest ważną inwestycją, która usprawnia działanie firmy, a co najważniejsze wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników w czasie wykonywania ich obowiązków, co w dużym stopniu zmniejszy ryzyko wypadków.

 

źródło: http://www.warszawa.bhp-center.com.pl/obsluga-firm/