Zaznacz stronę

Pierwsza pomoc jest bardzo ważna, a z reguły niedoceniana, często to właśnie przykre zdarzenie, czy nawet śmierć członka z najbliższej rodziny i znajomych uzmysławia nam, jak istotne są kursy pierwszej pomocy. Przede wszystkim mądrzy rodzice powinni przejść szkolenia z pierwszej pomocy – zachłyśnięcia są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, a umiejętność odpowiedniego zareagowania jest bezcenna.

Aktualnie nauka pierwszej pomocy jest łatwo dostępna – studenci wiedzę i certyfikat zdobyć mogą na uczelni, wiedza ta wymagana jest także w kilku zawodach. Warto jednak uczęszczać na kursy pierwszej pomocy po prostu dla siebie. Nigdy przecież nie mamy pewności w jakich okolicznościach wiedza ta może być przez nas wykorzystana, tym bardziej, iż prawny obowiązek udzielenia pomocy spoczywa w razie wypadku na każdym z nas. Osoby udzielające pierwszej pomocy są zazwyczaj w lokalnej społeczności uznawane za bohaterów, co jest uznaniem za umiejętność uratowania ludzkiego zdrowia i życia.

9395711280_98d0256e05_z
Jeśli mamy już ukończony kurs pierwszej pomocy, warto wiedzę o tym, jak się zachowywać w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla zdrowia, przekazywać innymi (choćby na spotkaniach rodzinnych i zachęcać do podjęcia kursu). Cena kursu jest stosunkowo niewielka, a wiele organizacji pozarządowych chętnie szkoli uczestników za darmo. Zazwyczaj pierwsza pomoc kojarzy się z wypadkiem na drodze, jest to jednak bardzo okrojone skojarzenie.

Pierwsza pomoc bowiem najczęściej potrzebna jest w domu. Przykładowe sytuacje to: oparzenie tłuszczem lub gorącą wodą, skaleczenia, krwawienie, np. z uszu, atak padaczki, złamanie kości, zakrztuszenie, wylew, zawał czy zaklinowanie się ości w gardle. Do tego dochodzi całe spektrum nieprzewidywalnych zachowań dzieci – wepchanie do nosa czy uszu kamieni, połknięcie trujących czy niebezpiecznych dla zdrowia płynów.

3778501160_3388001cc7_z

Udzielenie pierwszej pomocy w sposób właściwy znacznie przyśpiesza proces gojenia, zabliźniania ran, szybkość, z jaką lekarz może nam pomóc. Poza tym na kursie pierwszej pomocy nauczymy się nie tylko czynności związanych z ratowaniem życia i zdrowia, ale przede wszystkim trudnej sztuki opanowania emocji w niespodziewanych sytuacjach i tak zwanego “trzeźwego myślenia”, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdzie to minuty decydują o ludzkim losie. Nauczymy się także zaopatrywać apteczkę, nakładać, dozować leki, sprawnie informować służby medyczne o tym, jakiej udzieliliśmy pomocy, w jakim miejscu doszło do zdarzenia itp.

Niewątpliwie sam kurs to za mało, by na nim poprzestać – warto odświeżać wiedzę o pierwszej pomocy, np. poprzez chodzenie, co kilka lat od nowa na szkolenia z pierwszej pomocy, czytanie artykułów na ten temat. Jeśli jesteśmy zatwardziałymi przeciwnikami takich kursów warto poświęcić dwie-trzy godziny na poobserwowanie izby przyjęć, poczytanie statystyk o wypadkach. Inspirujące może być także spotkanie z osobą, której ktoś umiejętnie ocalił życie. Jak widać poświęcenie choćby kilku godzin na kurs pierwszej pomocy, jest szczególnie ważne i przydatne dla każdego z nas.

 

więcej na: http://emergroup.com.pl/szkolenia-rozszerzone/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy