Zaznacz stronę

Zieleniec – warzywnik

Zaraz w początkowej dekadzie miesiąca sieje się kapustę wczesną oraz kalafiory, które nadają się do usadowienia w gruncie na starcie kwietnia. Do najwcześniejszej uprawy nadają się mieszańcowe wersje kapusty,: Agat, Topaz, Benson, Beryl, Delphi, Parel, Musketeer, i grupy kalafiora: Opaal, Carillon, Goodman, Firstman, Ambassador, Lintop.
W pierwszej albo kolejnej dekadzie lutego sieje się ziarna sałat głowiastej masłowej do najwcześniejszej uprawy gruntowej. Proponowane grupy to np. Debata, Maja, Promyk, Sonata. A rekomendowane grupy salaty kruchej to: Olimp, Nerone, Samba.

1-2 tygodnie od siewu wczesnych kapuch wysiewa się ziarna kalarepy na zbiór wczesny. Sugerowane grupy to: Dvorskyego czy Wiedeńska Biała.
Ze względu na znaczny okres kiełkowania już w lutym sieje się ziarna selera korzeniowego i naciowego. Na zbiór letni ziarnka rozsiewa się na starcie miesiąca, zaś do typowej hodowli rolnej w drugiej części lutego lub najpóźniej na początku marca. Sprawdzone wersje selera korzeniowego to m.in. Odrzański, Jabłkowy, Brlliant, Diamant, Głobus, Makar, Dakar.
Jeżeli por planujemy uprawiać w sadzonki, wówczas na wstępie miesiąca siejemy nasienia form przedwczesnych – Jolant, Varna, Bluevetia z przeznaczeniem na zbiór letni. Pod koniec lutego siejemy grupy późne np. Alaska, Arkansas, Blizzard, Clasina, jakie mogą przezimować w gruncie.

Folia

Luty to okres na rozsiew ziarn pomidorów do wiosennej hodowli w ocieplanych tunelach foliowych. Jest to też okres wczesnych nasadzeń pomidorów w szklarniach.
W połowie lutego zabiera się do sadzenia ogórków szklarniowych. Zalecane grupy ogórków do hodowli wczesnowiosennych to m.in. – z rodziny odmian długoowocowych – Atas F1, Agat F1, Topaz F1, Turkus F1, Dalibor F1, Farbio, Prefexer F1. – z rodziny odmian krótkoowocowych – Aramis F1, Portos F1, Mars F1, Spartakus F1, Aureus F1, Rawa F1, Pasandra F1, Petia F1, Marinda, Minibar, Minirex.

Wysiewa się nasiona papryki, którą zakładamy sadzić do tunelu pod koniec kwietnia.
Na początku lutego wysiewa się ziarna salaty odmian dedykowanych do hodowli w tunelu. Polecane odmiany to: Promyk, Sonata, Debata, Reskia, Omega, Syrena, Maja, Saskia.
Pod koniec miesiąca w rękawie ogrzewanym wysiewa się nasienia rzodkwi grup: Rowa, Novired, Briljant, Tarzan, Warta, Opolonka, Mila lub odmiany długie, białe, np. Sopel Lodu.

Wskazania przy pielęgnacji ogrodu techniką naturalną

Przeprowadzać czynności podobne jak w styczniu.
Przed pełnią Księżyca można już wysiewać nasiona roślin na wczesną rozsadę, kierując się do zaleceń programu “Dni siewu”, a zatem rośliny liściowe, np. kapuchę doskonale wysiewać po nowiu Księżyca w “dni liściowe”, rośliny korzeniowe po pełni w “dni korzeniowe” rośliny owocowe, kwiatowe – przed pełnią w “dni owocu”.

linki: http://atamanshop.pl/pl/12_demonologia