Zaznacz stronę

Każdy z nas chciałby, aby jego pupil był szczęśliwy i prawidłowo się rozwijał. Odżywianie decyduje o stanie zdrowia. Ma ogromny wpływ na samopoczucie naszych papug, kanarków i innych skrzydlatych pociech. Większość hodowców na pewno zdaje sobie sprawę jak nieprawidłowa dieta wpływa na rozwój kaczek, kur, gęsi, gołębi i jak poważne w skutkach może być lekceważenie tego co one spożywają. Dlatego bardzo ważne jest, aby poświęcić kilka chwil na przeczytanie poniższego artykułu i dzięki niemu dowiedzieć się jak zadbać o zdrowie ptaków.

Od czego zacząć.

Różnorodność produktów jest ogromna, dlatego ważne jest, aby przy jego wyborze nie kierować się tylko ceną, ale brać pod uwagę również inne czynniki takie jak skład pokarmu.

Oczywiście nie oznacza to, że najtańszy produkt nie powinien zwrócić naszej uwagi. Warto  zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze – czy krótkotrwała oszczędność, czy zdrowie. Błędy popełniane podczas karmienia są przyczyną wielu problemów zdrowotnych, a czasem nawet śmierci.

Na co zwracać uwagę.

Dobór powinniśmy zacząć od sprawdzenia, dla jakiego gatunku jest przeznaczony. Ptaki powinny mieć zapewniony pokarm bogaty w składniki spożywane w naturalnym środowisku. Informacje o gatunku, dla którego pokarm jest przeznaczony powinniśmy znaleźć na opakowaniu.

Naszą uwagę powinna przykuć informacja, na jaką porę roku pokarm jest przeznaczony. Wskazówka ta jest szczególnie cenna dla osób, które dokarmiają dzikie ptaki w zimie. Informacja na opakowaniu o porze roku wskazuje, że pasza bogatsza jest w składniki, których w zimie brakuje np. preparowane warzywa – ich skład to zazwyczaj mieszanki sortowanych zbóż oraz nasion dojrzewających na słońcu.

Dzięki odpowiednio dobranym składnikom takie ptaki, jak sikorki, jemiołuszki, zimorodki i znane nam wszystkim wróble mają szansę na przeżycie mroźnych zim.

Dokarmianie dzikich zwierząt budzi wiele kontrowersji. Warto pamiętać, że dokarmiając kaczki, łabędzie i gęsi  pieczywem możemy im tylko zaszkodzić. Szczególnie białe pieczywo przyczynia się do powstawania choroby nazwanej anielskie skrzydło. Dokarmiać należy z rozsądkiem i świadomie podchodzić do tego typu pomocy. Oprócz informacji o porze roku oraz o gatunku, dla którego pokarm jest przeznaczony warto porównać składki opisane na opakowaniu.

Rodzaje pokarmów i składniki.

Popularne kanarki i papugi należą głównie do grupy ziarnojadów. Mają grube i twarde dzioby, dzięki którym mogą łuskać twarde ziarna. Ptaki te, a w szczególności kanarek są bardzo wymagające. Oprócz ziaren i nasion w ich diecie powinny się znaleźć owoce, warzywa i witaminy.

Producenci pokarmu dla ptaków zadbali, o to abyśmy mieli ogromny wybór. Dzięki tej różnorodności możemy być spokojni, ponieważ jesteśmy w stanie zapewnić naszym pupilom zróżnicowaną dietę. Co ważne karma dla ptaków dostępna na rynku, m.in. na www.firmatukan.pl, oferowana jest w bardzo szerokim wachlarzu różnego rodzaju produktów. Są to:

  • mieszanki zbóż i nasion,
  • kolby witaminowe,
  • kuleczki dla dzikich ptaków,
  • wapno,
  • suplementy diety np. pokarm jajeczny,
  • multiwitaminowe preparaty,
  • przysmaki czyli krakersy,
  • ziarna słonecznika,
  • pokarm w formie granulowanej.

Najbardziej popularne są mieszanki ziaren i zbóż. Najczęściej spotykane to ziarna: pszenicy, grochu (żółty, zielony), gryki, jęczmienia, nasiona słonecznika, nasion oleistych, kukurydza. Znajdziemy również produkty bogatsze w egzotyczne ziarna.

Warto zwrócić uwagę, czy mieszanka jest czysta, czy składa się z pełnowartościowych ziaren, a nie ze zmiotek, czyli składników drugiej kategorii.

Sekret skutecznego wyboru.

Wiedza o tym, co jedzą ptaki jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na ich prawidłowy rozwój. Pożywienie jest jedną z najważniejszych rzeczy które możemy dać ptakom. Wybierając pokarm dla ptaków zwracajmy uwagę na rodzaj, skład, informację o porze roku, wartość ziaren i nasion. Cena powinna być jednym z ostatnich czynników.