Zaznacz stronę

W dziedzinie aranżacji wnętrz i ich oświetlenia zachodzą spore zmiany związane z aktualnymi trendami. Do rozjaśniania pomieszczeń stosuje się obecnie oświetlenie ledowe. Lampa LED oparta jest na diodach elektroluminescencyjnych. Ich zwolennicy podkreślają zdecydowanie większą trwałość w porównaniu do lamp żarowych. Lampy LED mogę świecić nawet 30 lat przy założeniu korzystania z nich około 5 godzin dziennie! Kolejną zaletą jest niska cena ich eksploatacji. Koszt włożony w wymianę tradycyjnych żarówek na oświetlenie ledowe może zwrócić się już po roku.

Przyjmuje się, że lampa LED odpowiadająca tradycyjnej żarówce 100 watowej daje oszczędność około 90 zł w ciągu roku. Lampom LED nie przeszkadza ich częste włączanie i wyłączanie. Z tego powodu doskonale nadają się do zastosowania w pomieszczeniach, gdzie światło włączamy na krótko np. w ubikacji, łazience czy przedpokoju. Kolejną zaletą lamp LED jest możliwość wytwarzania przez nie światła o wybranej barwie. Stąd kupić możemy LEDy, które emitują światło o barwie czerwonej, zielonej, pomarańczowej, żółtej i niebieskiej. Oczywiście lampy te mają też swoje wady. Najpoważniejszą jest ich wysoka cena. Tą jednak rekompensuje zdecydowanie dłuższa żywotność takiej lampy i niskie koszty jej eksploatacji. Jak widać oświetlenie ledowe w porównaniu do tradycyjnego ma zdecydowanie więcej zalet. Dlatego też zyskuje licznych zwolenników, którzy przy okazji remontów przechodzą na użytkowanie lamp LED. W sklepach spotkać możemy bardzo duży wybór lamp i taśm LED.

Oprócz zakupu tych najbardziej nam odpowiadających, zadbać należy też o to, żeby zamontować oświetlenie ledowe w sposób bezpieczny i estetyczny. W tym względzie z pomocą przychodzą nam profile aluminiowe LED (zobacz również: lumines.pl/profile-aluminiowe-led.html). Profile te mają do spełnienia kilka zadań. Służą wykończeniu instalacji elektrycznej, nadają jej estetykę, gdyż nie widzimy kabli i ich połączeń. Diody zamontowane na taśmie LED wydzielają temperaturę. Profile aluminiowe LED mają więc za zadanie odprowadzanie wydzielonej przez diody temperatury do podłoża.

Szeroki asortyment profili uwzględnia miejsce ich zastosowania. Znajdziemy więc profile nawierzchniowe, wpustowe, narożne, do szkła, schodowe, sufitowe. Listwy mają kilka wersji wykończenia. Rozważamy tu aluminium anodowane, surowe, anodowane na czarno oraz wersję białą malowaną proszkowo. Oczywiście firmy sprzedające profile aluminiowe LED świadczą usługi doradztwa w zakresie ich wyboru, dopasowania do konkretnej instalacji elektrycznej i montażu.