Zaznacz stronę

Zimowa stolica Polski to miejsce, do którego warto pojechać, choć raz i zobaczyć to wszystko, co najpiękniejsze w polskich Tatrach. A jest tych atrakcji w Zakopanem całe mnóstwo. Oczywiście to miejsce dla tych, co kochają góry, a nawet jeśli ktoś nie lubi wysokogórskich wspinaczek i tak znajdzie dla siebie jakieś zajęcie.

Większość zna to miasto ze słynnych Krupówek. Najsłynniejsza ulica Zakopanego zawsze pełna jest turystów, a także miejscowych sprzedawców. Restauracje, sklepiki z pamiątkami, a także tradycyjnymi potrawami tego regionu otwarte są od rana do późnej nocy. Można zrobić sobie zdjęcie z białym misiem czy góralem w tradycyjnym stroju, spróbować oscypka czy szaszłyka z baraniny.

Jednak warto również zwiedzić inne miejsca:

  • skocznię narciarską, na której odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich
  • wyjechać kolejką na Kasprowy Wierch
  • wyjść jednym ze szlaków na Giewont i pooglądać przepiękne widoki roztaczające się ze szczytu
  • pomaszerować Doliną Kościeliską i pozachwycać się widokami
  • zobaczyć przepiękną panoramę Tatr z Gubałówki
  • zwiedzić Muzeum Kasprowicza
  • odwiedzić Sanktuarium na Krzeptówkach

Wybierając się do Zakopanego warto dużo wcześniej zadbać o dach nad głową i najlepiej w centrum. Najłatwiej zarezerwujemy noclegi w Zakopanem przez internet. Na stronie http://www.noclegi-online.pl/noclegi/zakopane figuruje blisko 1000 obiektów noclegowych do wynajęcia w tym mieście.
Jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów w Zakopanem atrakcji jest Morskie Oko. W Dolinie Rybiego Potoku, około 25 kilometrów od Zakopanego leży największe jezioro w Tatrach. Oczywiście nad samo Morskie Oko nie da się dojechać ani samochodem ani autobusem. Jedynie dotrzeć możemy do Palenicy Białczańskiej, a następnie zostaje nam 8 kilometrów drogi, którą pokonać możemy pieszo, albo wozem, który ciągną konie. W zimie możemy pokonać drogę saniami. Trasa nie jest trudna, jednak zajmuje ponad dwie godziny. Dochodząc do jeziora mijamy po drodze schronisko, które jest najstarszym w Tatrach. Posiada aż 77 miejsc, więc możemy się tu zatrzymać i podziwiać przepiękne widoki polskich gór. Morskie Oko jest jeziorem polodowcowym. Jego powierzchnia to 35 kilometrów, a głębokość 51 metrów. Ma idealnie czystą i przejrzystą wodę, a widoczność w głąb sięga 12 metrów. Dawniej jezioro nazywano Rybim Stawem, ze względu na spore naturalne zarybienie. Dziś żyją w nim pstrągi.

Morskie Oko jest też znakomitym miejscem wypadowym na wycieczki w góry. Dla tych mniej wytrwałych idealną trasą jest spacer wokół jeziora. Trwa około 50 minut. A amatorzy górskich wycieczek mogą wybrać się szlakiem niebieskim do schroniska znajdującego się w Dolinie Pięciu Stawów. Trasa zajmuje około dwóch godzin w tamtą stronę i około godziny czterdzieści z powrotem. Podobnie można powędrować szlakiem żółtym, który doprowadzi nas na Szpiglasową Przełęcz.

Zatem Zakopane to nie tylko Krupówki, a przede wszystkim piękne krajobrazy górskie.