Zaznacz stronę

Wiele osób podczas rozliczenie podatkowego zwraca wielka uwagę do ulg, z których mogą skorzystać. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ często to one decydują o tym czy dostaniemy zwrot podatku czy będziemy musieli go dopłacić.

Najwięcej można zyskać podczas odliczeń podatkowych z tytułu ulgi prorodzinnej. Za dziecko miesięcznie przysługuje około 92 zł., które można odliczyć od podatku, a za każde następne kwota odliczenia wzrasta, tak, że kiedy mamy trójkę dzieci możemy odliczyć niemal 4000 zł.

Wielkim zaskoczeniem jednak jest to, że kiedy w danym roku podatkowym przekazaliśmy jakieś darowizny charytatywnie możemy również skorzystać z ulg i stosunkowo możemy wiele odliczyć. Kwota ta nie jest aż tak wysoka, jak w przypadku ulgi prorodzinnej, jednak może się okazać dużo wyższa od innych. Możemy wykorzystać ulgę w tytułu darowizn, kiedy podarujemy coś na rzecz potrzebujących dzieci, na cele użytku publicznego, na kościół, lub kiedy jesteśmy honorowymi dawcami krwi.

Zazwyczaj idąc do punktu pobierania krwi kierujemy się dobrem innych i chcemy pomagać, a nie swoimi zyskami, dlatego też jest bardzo miłym zaskoczeniem, kiedy dzięki temu możemy odliczyć kilkaset złotych.

Przykładowo dawca krwi, jeśli oddawałby krew co drugi miesiąc może odliczyć aż 390 zł, ponieważ litr Twojej krwi jest wart według Urzędu Skarbowego 130 złotych, a można ją oddawać po pół litra i nie częściej niż z dwumiesięczną przerwą. Oznacza to więc, że oddając pół litra krwi zarabiamy na swoim podatku 65 złotych.

Wypełniając na przykład PIT/O ze względu na daną, wybrana ulgę warto się upewnić czy nic innego nie jest dla nas przeznaczone, należy często sprawdzać czy nie nadeszły zmiany w ulgach podatkowych i może teraz przysługuje nam już prawo do korzystania z takie, z której nigdy nie mogliśmy.

Warto sprawdzać czy w danym roku podatkowym nie dokonaliśmy czegoś, co może zaważyć nad wysokością naszego podatku lub jego zwrotu. Może się okazać, że nawet nie wiedzieliśmy o tym, że każdego roku możemy odliczyć bardzo duże sumy.