Zaznacz stronę

Ludzie zorientowani w zdrowym trybie życia coraz częściej opowiadają w towarzystwie o mikroalgach. Czym się mikroalgi i czym się charakteryzują? Przykładem mikroalg są spirulina, chlorella, kryształy japońskie. Największą popularnością cieszą się pierwsze dwa przykłady. Zarówno spirulina, jak i chlorella to glony, których wzrost jest możliwy tylko w krystalicznie czystych zbiornikach wodnych. Od dawana stosowane w krajach azjatyckich, szturmem podbijają europejski rynek.

Najczęściej kupowane są w formie tabletek, gdyż w takiej postaci najłatwiej jest je nam przyjmować. Mikroalgi zawierają w sobie wszystko co najlepsze, można w nich znaleźć prawie każdy pierwiastek, potrzebny naszemu ciału do prawidłowego funkcjonowania. Są również bogate w wysoko przyswajalne białko. Zawierają beta karoten, jod, żelazo,wapń witaminy C, E oraz znane witaminy z grupy B. To źródło kwasów tłuszczowych: linolowego oraz alfa-linolowego Oba suplementy zawierają witaminę B12, praktycznie niewystępującą w roślinach. Dzięki temu stanowią doskonałe uzupełnienie diety dla wegan i wegetarian. Mają właściwości detoksujące, przeciwwirusowe, przeciwzapalne.

Jak suplementacja alg może wpłynąć na nasze zdrowie? Mogą pomóc na problemy z wątrobą, której ulgę przynosi odtruwanie. Wspomagają walkę z zaparciami i innymi dolegliwościami jelitowymi oraz pracę nerek. Regulują poziom cukru i cholesterolu we krwi. Wpływają na prawidłowy poziom hormonów tarczycy. Doskonale wspomagają układ odpornościowy. Hamują rozwój kolonii raka. Poprawiają jakoś krwi, co korzystnie wpływa na cały organizm.

spirulina w proszku

Wspomagają one również odchudzanie, pomagając regulować apetyt. Różnice można nie tylko poczuć, ale i zobaczyć. Poprawia się wygląd skóry, włosów, paznokci oraz wzrok. Mikroalgi dostępne są w postaci proszku, tabletek lub płatków. Mogą być spożywane z inny produktami. Należy jednak pamiętać, aby kupować je tylko ze sprawdzonych źródeł. Najkorzystniej będzie wykorzystywać te, które pochodzą z upraw ekologicznych (polecana spirulina – spirulina-sklep.com.pl). Glony pochodzące z upraw typowo przemysłowych mogą być skażone np. toksycznym glinem.

Jak każdy suplement diety, można je również przedawkować, co z kolei może przynieść bardzo negatywne konsekwencje. Szczególne niebezpieczne jest przedawkowanie witaminy A, której nadmiar powoduje konsekwencje w postaci bóli kostno-stawowych, zaburzenia pracy śledziony i wątroby, chronicznego zmęczenie oraz wypadania włosów. Warto zatem zachować umiar.