Zaznacz stronę

Każdy odpowiedzialny i troskliwy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że to, co dostaje do jedzenia jego mała pociecha, rzutuje na jej rozwój. Produkty pozbawione odpowiednich wartości odżywczych, mogą nie tylko wpłynąć negatywnie na poszczególne organy czy zaburzyć funkcjonowanie niektórych układów, są one również zagrożeniem dla właściwej masy ciała dziecka. Im wcześniej, zatem rodzice zdecydują się na to, by zdrowa żywność zagościła w diecie ich pociechy, tym większa pewność, że będzie się ona rozwijała prawidłowo i zdrowo rosła. Gdzie należy szukać takich produktów i czym różnią się one od tych „tradycyjnych”?

Produkty określane, jako zdrowa żywność można umownie podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich, to wszystkie te artykuły, które odznaczają się niską kalorycznością. Przykładowe z nich to niskosłodzone dżemy czy naturalne soki owocowe. Taka zdrowa żywność podawana dzieciom, nie przyczyni się do wzrostu ich wagi – wprost przeciwnie – może ją ładnie wyregulować. Drugi typ to produkty ekologiczne. Zaliczają się do nich między innymi niepryskane warzywa i owoce oraz przetwory mleczne z ekologicznych gospodarstw. Taka żywność ekologiczna sprzyja z kolei kondycji układu pokarmowego małych dzieci. Dlatego coraz więcej rodziców w momencie, gdy nadchodzi okres rozszerzania diety dziecka, odwiedza sklep ze zdrową żywnością, by tam dokonać odpowiednio zdrowych zakupów.

Warto przy tym wspomnieć, że w tego typu sklepach, można nabyć nie tylko pojedyncze składniki, z których przygotowuje się określone potrawy. Smaczna zdrowa żywność dostępna w takich sklepach, to również dania gotowe, hermetycznie zamknięte, bez dodatków sztucznych składników. Wystarczy je podgrzać, by móc się cieszyć smacznym i zdrowym posiłkiem. Ponadto niejeden sklep ze zdrową żywnością posiada w swojej ofercie również pełne zdrowia desery, a także smaczne bezpieczne przekąski. Można je włączać do diety starszych dzieci, dzięki temu nie będą chciały one spędzać każdej wolnej chwili w snack – barach czy pizzeriach.

Podsumowując, zdrowa żywność w diecie dziecka to doskonały pomysł. Takie dania, nie tylko dobrze smakują, ale również nie tuczą i nie szkodzą. Poza tym, uczą one właściwych nawyków żywieniowych.